Máte doma pejska „popelnici“, který se snaží venku vše sežrat? Někteří pejsci to mají v povaze více a jiní méně, ale tendence v štěněčím či pubertálním věku mívají alespoň chvilku skoro všichni.
Prevence
Ideální je pejskovi neumožnit něco někdy ukořistit a sežrat. Také ho učte od malička povel „Pust“, např. na hračkách, které když pustí, tak dostane odměnu a hračku mu pak obratem vrátíte.
Pes má tendence něco sežrat
Všímáte si, že váš pes má tendence něco sežrat? Tahá k něčemu, když jdete na procházce? Tak okamžitě dejte povel „K noze“, nebo pokud nevidí, neslyší a pejsek má široký obojek, můžete svižně cuknout vodítkem a pak povel zopakovat. Pokud ani to nezabírá, užijte dominantního signálu na kohoutek psa. Pokud vás pes respektuje, po aplikaci tohoto signálu se zklidní a nechá lákadlo lákadlem.
Pes už má „mňamku“ v tlamě
Prostě jste to nestihli a pes už má tu „mňamku“ v tlamě. Co teď? Já používám povel „Pust“, vy použijte ten povel, který váš pes zná a má stejný výsledek. Pokud nechce pustit, ihned aplikujte dominantní signál. Pokud ani ten nepomůže, zkuste vyvinout ještě o něco silnější tlak na kohoutek psa a povel řekněte jakoby vrčivým tónem. Opět je to hodně o respektu. Pokud vás pes nerespektuje nebo z něj máte nedej bože strach, tak se do těchto postupů raději ani nepouštějte a nejprve si v každodenním životě zjednejte respekt.
Pes mňamku pustil
Pokud pes „mňamku“ pustí, tak ho moc pochvalte a dejte mu nějakou super dobrotu nebo více normálních dobrot. Pes musí vědět, že vy jste zdroj potravy a tudíž on si žádnou jinou nemusí hledat. 😉
Pes to nechce pustit
Pokud se na to cítíte, víte, že vás váš pes respektuje, ale prostě si nemůže pomoci a „mňamku“ nechce pustit, můžete použít nejsilnější dominantní signál a tím je povalení. Používá se jen v nejzazších případech.
Povalení nepoužívejte, když má pes strach, je nejistý či vyděšený a potřebuje uklidnit.
Foto + video ukázku povalení naleznete v mém ebooku Řeč těla psa + verbální projevy
Chcete psa naučit „mňamky“ nežrat?
Pak vyhledávejte místa, kde „mňamky“ jsou, jen tak psa zkušenostmi naučíte, že vy jste zdroj potravy a stejně „boj“ o „mňamku“ nikdy nevyhraje. Pak už máte vyhráno vy a máte vyřešeno na léta dopředu. 😉