Je období jarních vrhů, které bývají pro nové majitele pejsků atraktivnější – to víte, štěňátko na teplou sezonu je pro někoho příjemnější než na zimu. 😉 Ale proč o tom vůbec píši? Je super si pořídit nového člena rodiny, ale je velice důležité, aby takovéto velmi závažné rozhodnutí bedlivě zvážili a probrali všichni členové rodiny, resp. všichni ti, kteří spolu bydlí, a toto rozhodnutí na ně má dopad. Jakmile se totiž všichni členové rodiny neshodnou a nejsou jednohlasně pro adopci pejska, může se stát, že to tento člen potom „nedá“.
Někdy je to náročné
Nový člen rodiny je vždy náročný, alespoň pro začátek, také může pejsek časem onemocnět a s tím jsou spojené vydání a komplikace – ošetřování, čas strávený na veterině, přenášení (např. větších plemen) apod. To vše si všichni musí dobře uvědomit, aby byl chlupáč u nich doma všemi vítaný a na začátek mu odpustili nějakou tu loužičku či štěněcí demolici při prořezávání zoubků a dovádění. Ani my jsme se vše nenaučili za jeden den či týden, to vidím sama na našem 8 měsíčním synkovi. 😀
Ale pokud tu shodu v rodině máte, přeji vám šťastnou volbu, ať již z útulku, nebo od chovatele. 😉
Pár tipů, jak dobře vybrat:
- Pokud vybíráte štěně od chovatele, tak by vám měl být sympatický, měli byste podniknout min. 1 návštěvu před odběrem štěňat, ale klidně i více, pokud je to možné. Uvidíte prostředí, ve kterém štěňata vyrůstají, jak se k nim chová jejich matka, jak se o ně stará a ona sama prospívá. Informujte se na rodiče a předky štěněte a jejich zdravotní stav – možnost genetické predispozice k různým nemocem.
- Dobrý chovatel se s vámi domluví i na dalších setkáních po odběru štěněte. Je super, když se setkají máma s potomky. 😉
- Samozřejmě se podívejte i na to, jak štěňata prospívají, zda vypadají všechna zdravě, zeptejte se na to, jak budou před adopcí socializovaní – návštěvy a setkání s různými lidmi (dětmi, muži) či zvířaty.
- Nejste-li vyloženě vůdčí typ, tak si vyberte štěně z chumlu, které je společenské a dobře vychází se svými sourozenci, není ani moc dominantní, ani moc submisivní, hezky si hraje s ostatními a nevyvolává rvačky. Má zájem o své okolí a je přirozeně zvídavé.
- Pozorujte, jak se má štěně k vám, jako cizím osobám (ideálně s sebou vezměte muže – jak na něj štěně reaguje, máte-li dítě, vezměte i to a sledujte reakce štěněte)
- Zkuste v blízkosti štěňat zachrastit klíči, nahlas se zasmát, zavolat (nebo houknout), někdo zkouší i tlesknout – jak štěňata reagují, nejsou příliš bázlivá? Zase si vyberte to, které je pohodové a tyto zvuky mu nečiní žádné potíže. 😉
To je v kostce snad to nejdůležitější, přeji vám krásné jarní dny a spousty super výletů s vašimi muchlíky! 🙂