Již několik let podezíráme naše drahé chlupáče z toho, že nám domů odněkud (jiných chlupatých kamarádů?) tahají domu blechy. A letos, když máme nový přírůstek do rodiny – malého Jindříška, který štípance také utrpěl, jsme si řekli „A UŽ DOST!“
Začali jsme tedy bedlivě zkoumat všechny možné internetové zdroje a našli jsme, co nás ve skutečnosti štípe. Žádné blechy, ale potvory SAMETKY podzimní (někdy označované jako svilušky), které se však objevují již od jara a to ve vlnách.
Tedy, bylo nám divné, že jsme nikdy žádnou blechu u našich chlupatých miláčků neviděli, ale prostě jsme si mysleli, že jich nikdy není takové množství, abychom je zahlédli. Sametky totiž pouhým okem nespatříte. Jsou tak malilinkaté, že byste na to potřebovali pomalu mikroskop. Jejich následky však spatříte nejen na sobě, svých dětech, ale i chlupáčích.
Dospělí lidé bývají nejčastěji poštípaní na tříslech, vnitřní straně stehen, v podkoleních jamkách, na břiše a tam, kde jsou gumy/lemy spodního prádla, u žen tedy pod prsy.
Malé děti jako náš chudinka 6 týdenní Jindříšek bývají poštípané na hlavičkách, kde je tenká kůže a v koutcích očí (bohužel oboje náš případ). 🙁
Chlupatí domácí mazlíčci bývají poštípaní kolem uší, očí, konečníku, v podpaždí a meziprstí. Pokud tam tedy najdete červené skvrny, mohou být právě od sametky. Kočky mohou mít sametku i na svém ocasu.
To, že vaši chlupatí miláčci trpí napadením sametkou, poznáte tak, že se mohou udrbat (někdy až do krve), koušou si packy apod. Já se taky mohla udrbat… 🙁
Jedinou dobrou zprávou je, že sametky nepřenášejí žádné nemoci, jako např. klíšťata. Ale i tak je jejich útok velice nepříjemný.
Prevence pro lidi:
- Ideální je prý se místům úplně vyhýbat, ale to jde se zahradou a chlupáčema fakt těžko. Takže se uvádí krátký mokrý trávník (sametkám se daří na loukách a na vlhkých, ale ne mokrých místech). Čekají na stéblech trávy, či na keřích na svého teplokrevného hostitele – ptáky, hlodavce, kočky, psy, lidi….. Ty se pak rychle vyšplhají po nohou na vhodnější místa s tenčí kůží a tam se přisají a do hostitele vstříknou trávicí enzym. Neživí se tedy krví, ale natrávenými buňkami hostitele. Za sucha je však může zdvihnout vítr a odnést je např. k očím miminka v otevřeném kočárku…
- Za chladného počasí nebo navečer se navlíknu jako do skafandru – softshellové kalhoty, vysoké boty (holinky), dlouhý rukáv, ideálně také softshell nebo něco silnějšího a pod to natřít po lokty a po stehna Alpou. Rychle vše na zahradě sklidit/obstarat, venku se svlíknout a šup do horké sprchy. Prý jim vadí voda nad 60° C. Já teplotu neměřím, ale zkouším na ruce a nohy co nejteplejší snesu a pak vydrbu celé tělo.
- Za teplého počasí naopak mám co nejméně oblečení – plavky/tričko + kraťasy a ideálně bez spodního prádla, pod které se sametky rády usazují. Opět jsem namazaná Alpou po lokty a stehna, vše na zahradě rychle sklidím, svléknu se před vchodem do domu a šup do horké sprchy a vydrbat.
- Pokud máte bazén/ek, tak při pobytu na zahradě občas skočit do vody.
Prevence pro zvířata:
- Co nejvíce se vyhýbat rizikovým místům.
- Pokud pobývá váš pes na rizikových místech a má možnost koupání či styku s vodou, tak jen do toho, mohlo by to pomoci. 😉
- Prohlížet riziková místa (oči, uši, meziprstí, okolo ocasu) a pozorovat, zda se váš chlupáč nedrbe či si neokousává packy.
- Ideálně ihned po zjištění kontaktovat vašeho veterináře a zeptat se na vhodný přípravek. Existují repelenty proti roztočům, čímž sametka je.
A jak ta potvůrka vypadá?
Přeji vám, ať se tomuto roztoči vyhnete a nikdy na něj vy ani vaši chlupatí muchlíci nenarazíte. Je to totiž horor….. 🙁
Máte se sametkou vlastní zkušenosti? Můžete doplnit můj článek o další rady, které by pomohly ostatním? Tak neváhejte a pište do komentářů!!! 😉
Mějte se krásně!