Dle mého názoru je důvodem z 99 % strach. To 1 % ponechávám psychické poruše zvířete, která má však většinou také počátky v pocitech strachu/nedostatku.
Jaká je prevence?
Prevencí je určitě láska a porozumění psovi. Když se psovi věnujete a pozorujete jeho chování v jakýchkoli situacích, vidíte, jak se chová ve stavu klidu. Když potom zjišťujete, že se v některých jiných situacích chová z vašeho úhlu pohledu podivně, věnujte tomu pozornost. Pozorujte jeho řeč těla a zkuste přijít na to, co vašemu psovi vadí/z čeho má strach/proč se projevuje tak nestandardně.
Nejlepší prevencí je samozřejmě jak od štěněčího věku, tak i v průběhu života, pejska čas od času (1x za měsíc) vystavovat všemožným nestandardním věcem, se kterými se párkrát v životě setkat musí. Např. bouchání papírového pytlíku či poslech ohňostroje, když min. 1-2x za rok je ohňostroj slyšet po celé naší zemi/planetě (o Silvestru, a u nás dost často i na příchod Mikuláše). A to nemluvím o soukromých ohňostrojích.
Můj pes už nestandardní chování vykazuje
Jak už jsem uvedla výše, tak je důležité chování vašeho psa pozorovat čas od času, i když je v klidu, abyste pak snadno mohli odhalit jeho nestandardní chování, za kterým se ve většině případů skrývá strach pejska. Pak už jen stačí psovi ukázat, že to, z čeho má nepříjemný pocit či strach nic není, neubližuje to vám, a tudíž nebude ani jemu.
Postupným jemným praktickým ukazováním pejskovi, že situace je v pořádku, se pes přestane bát.
Můj pes kousl a ne ve hře
Stalo se to, váš pes vás nebo jiného psa (zvíře) či člověka kousl. Co teď? Jak to řešit?
Důležité je si uvědomit, zda to byla jednorázová reakce nebo se to opakuje. Ať tak či onak, vždy si zrekapitulujte, co se vlastně stalo? Jak k tomu došlo? Věnovali jste svému pejskovi pozornost? Všimli jste si vůbec, jak přesně se to přihodilo? Co před kousnutím probíhalo? Jak se před kousnutím/útokem/výpadem choval? Každá „maličkost“ z pohledu člověka, je v psí řeči nesmírně důležitá.
Nejlepší jsou k tomuto účelu samozřejmě videa celé situace, kde se dají odhalit postupné změny chování psa a když na tyto projevy psa nikdo nereagoval, tak pes, pokud nemohl utéct, nebo pokud se rozhodl, že se tak moc bojí a jiné východisko nevidí, kousne (zaútočí).
Jak se k psovi chovat po takovéto negativní zkušenosti?
Jsou lidé, kteří, když pes kousl, ho dají pryč, nebo mu již nikdy nevěří. Myslím však, že je důležité pochopit, proč to pes udělal a nesoudit ho. Určitě k tomu měl svůj důvod, strach či obranu (ze strachu).
Je to velice složitá situace. Je důležité vše probrat ze všech úhlů pohledu. Dát takovému závažnému rozhodnutí dostatek času.
Já osobně jsem proto, dát pejskovi šanci a přijít na to, proč to udělal a pokud jste v něm ztratili důvěru, znovu si tuto vzájemnou důvěru vybudovat a vrátit tím zpět tu bezpodmínečnou lásku, kterou jste dříve měli.
Pokud pejskovi nevěříte, pozná to a bude reagovat stejně. Když neucítí vaší důvěru, i on bude nejistý. Myslím však, že když mu ukážete svou lásku a důvěru krůček po krůčku zase ve vašem vztahu vystavíte, může to váš vzájemný vztah velice posílit.
Každá mince má dvě strany
Nezapomeňte, že každá mince má dvě strany a každé nestandardní projevy psa mají svůj důvod. Jen je důležité ten důvod najít a s pejskem pracovat na tom, aby z nepříjemných prožitků byly prožitky příjemné, nebo ze začátku alespoň neutrální.
V případě, že byste potřebovali lépe pochopit chování vašeho pejska a nevěděli si rady, můžete využít mých služeb, ať již osobních, telefonických či písemných konzultací a poradit se, jak z nepříjemné situace ven. Ráda vám i vašemu pejskovi pomohu. Není nad to pomoci páníčkovi a jeho psovi k sobě zase znovu nalézt cestu a být těmi nejlepšími přáteli, na které je spoleh.
Detailnější informace k mým službám naleznete ZDE>>
Přeji vám krásné společné chvíle.
Lucie Kotýnková