Proč je to u psů tak obvyklý strach? A proč takový problém mají spíše s muži, než se ženami?
Jedním z důvodů může být, že jako štěně pejsek nepoznal dostatek mužů.
Ale mohou být i jiné důvody.
Muži jsou většinou vyšší/větší, mají hlubší hlas a také jiný pach, než ženy.
Když se podíváme do divoké přírody, tak vlci (ale vlastně i psi) jako mláďata tráví čas převážně se svou matkou, která o ně pečuje. Otec se u nich vyskytuje jen zřídkakdy, pokud vůbec. Pach maminky/ženy znamená tedy pro mláďata přístup k jídlu a také bezpečí.
Dalším rozdílem je, jak ženy x muži reagují na psi a také štěňata. Jak k nim přistupují. Ženy většinou nejdřív začnou se seznamováním se psem, zatímco muži jdou kolikrát hned na „věc“.
„Jdem si hrát!“
Pro některé submisivnější psy to může být moc narychlo.
Prevence
Proto své štěně/psa seznamujte s muži co nejdříve a co nejčastěji, ale ať se muž psovi nejdříve představí – dá ruku podél těla dlaní od těla a nechá se od psa očichat. No a po seznámení, když je pes evidentně zvědavý a svolný ke hře už si můžete všichni začít hrát. Nejdříve jemněji a potom, když vidíte, že pes je naprosto v klidu, můžete i dovádět divočeji. 😉
Když ale muž začne na psa moc zhurta, některé psy/štěňata to může děsit.
Jedna špatná zkušenost či leknutí a strach z mužů je tu!
A když už se váš pejsek mužů bojí, jak začít s překonáváním jeho strachu?
Nejdříve musíte přesně definovat příčinu strachu.
Teď si asi ťukáte na čelo – no přece MUŽIII!
Ale je tomu skutečně tak? Opravdu se váš pejsek bojí všech mužů, nebo jen některých?
Bojí se každého muže, nebo jen mužů, kteří jsou si něčím podobní? Např. mají vousy, brýle, druh oblečení, podobnou výšku, hlas apod.
Má fenka se například bála myslivců, protože jí jeden ve štěněcím věku chtěl a my jsme řekli, že jí nedáme. Ona se s ním do té doby vždy vítala a měla ho ráda, protože se k ní choval hezky, když jí chtěl od nás získat. Jenže když jsme řekli, že jí nedáme, že je to člen naší rodiny, tak jí v nestřežené chvíli určitě musel něco udělat, jelikož najednou se její chování k němu naprosto změnilo. Jen ho zahlédla a mohla se zbláznit. Vyla a štěkala na něj, a to ona byla opravdu tichý pes, který nevydával zbytečně ani hlásku. Když tedy zrovna nebylo potřeba na něco jemně upozornit. 😉
Jen minul plot a už vyváděla a vyloženě mu vyhrožovala, verbálně i nonverbálně. A jinak to bylo naprosté zlatíčko. Jakmile viděla jiného myslivce, sice se neprojevovala až takto, ale byla velice ostražitá.
Někdy si tedy nemusíte ani všimnout a strach/nevraživost vůči mužům (s nějakým rysem) může vzniknout velice rychle.
Jakmile máte tedy jistotu, že váš pes se bojí jen některých mužů, či všech mužů, můžete začít se zbavováním jeho strachu.
Pokud se váš pes však chová až agresivně, je lepší se nejdříve poradit s profesionálem. Pokud máte zájem o konzultaci „na míru“, využijte Mých služeb! 😉
Jak tedy psa strachu zbavit?
Je třeba psa příčině strachu, v tomto případě mužům, postupně krůček po krůčku vystavovat a to pod dozorem buď vaším, nebo profesionála. Je důležité psa bedlivě sledovat, sledovat jeho řeč těla a při projevech strachu nácvik ukončit a psa zcela zklidnit. Takto je třeba nacvičovat nejlépe několikrát denně každý den. Specialista na psí chování samozřejmě celou věc značně urychlí, jelikož zhodnotí psa, jeho povahu a podle toho stanoví rychlost překonávání strachu psa. A když se psem pracuje, většinou udělá tu největší práci za vás. 😉
Detailní plán, jak psa strachu z mužů zbavit naleznete v Členské sekci po zakoupení mého ebooku Snadno zbavte svého psa strachu z čehokoli pomocí mých 7 kroků. Nebo mne můžete kontaktovat a to buď mailem, telefonicky, nebo pomocí formuláře v záložce Co nabízím a Mé služby a já vám konkrétně poradím, jak vám a vašemu pejskovi pomoci.
Krásný víkend přeje,
Lucie Kotýnková