Dotek – lepší než slova

Poslední dobou se k nám dostalo více případů najednou, kdy starší pejsci měli z něčeho strach a potřebovali ho překonat, ale měli i jiné zdravotní potíže – počínající slepotu či hluchotu.

Pro takovéto pejsky je při překonávání strachu velice důležitý dotek a energie pána. Také jeho klidný tep, a pokud je pán v klidu, tak se i méně potí. To vše pejsek vnímá a cítí. Čich je většinou i u starších psů v dobré kondici na rozdíl od zraku či sluchu.

Proto je u starších pejsků důležité pracovat s dotekem. Ať již v běžném životě pejska – povely apod., tak o to více při překonávání strachu.

Starší pejsek hůře slyší/vidí – jak na povely

Pokud máte doma staršího pejska, který hůře slyší nebo vidí, je důležité to brát v potaz a přizpůsobit tomu zadávání povelů. Já osobně jsem pro to pejska samozřejmě nepřepínat, ale určitě není třeba z něj dělat starého invalidu a je pro něj důležité s ním přeci jen trochu i nadále pracovat. Ale samozřejmě tak, aby ho to bavilo a bylo to v jeho silách a odměnou mu bude vaše přítomnost, vaše hlazení a muchlení a samozřejmě, pokud má pejsek rád dobrůtky, tak i ty. 😉

Starší pejsek, který hůře vidí nebo slyší, potřebuje tedy k povelům jistou berličku. Pokud dobře slyší, ale nevidí, tak to nemusí být až takový problém, i když jak u kterého psa. Pokud ale hůře slyší, je důležité k povelům přidávat dotek. Takže když chcete, aby si pes sednul, zkuste mu jemně zatlačit na zadek, pokud to pochopí a sedne si, tak ho moc chvalte (pokud alespoň trochu něco sluchem vnímá), ale hlavně ho odměňujte svými doteky a nebo hračkou/pamlsky. Když váš pejsek na jemný tlak bude reagovat, po několika úspěšných provedeních povelu zkuste psovi ruku na zadek jen položit a už by měl reagovat sednutím.

Toto můžete aplikovat i u chůze u nohy. Pokud máte střední/větší plemeno, je to pro vás mnohem jednodušší. K psovi se postavíte či si ho nasměrujete vodítkem tak, aby stál u nohy, u které chcete (já upřednostňuji levou) a tou rukou, u které je pes, ho jemně přitlačujete ke své noze (já tedy levou rukou k levé noze). To stačí dělat jen ze začátku nebo ve chvílích, kdy se pes odchyluje od vaší nohy.

Jelikož jde o pejska staršího, předpokládáme, že tento povel „U nohy“ budete potřebovat jen při míjení jiných psů/lidí či při nějaké situaci, která nebude mít dlouhého trvání. Přeci jen už pejska nebudeme drezírovat, když má svůj věk. 😉

Podobně můžete postupovat i u dalších povelů. Vymyslete si takové doteky, které jsou pro vás a vašeho psa nejpřirozenější a nejúčinnější. 😉

Zbavování psa strachu

Pokud chcete pejska zbavit strachu, dotek páníčka je pro něj vždy oporou. A u pejsků, kteří mají problémy se sluchem či zrakem je to o to důležitější!

Proto překonávejte jeho strach za doprovodu vašeho doteku, který by měl být přirozený, s jemným tlakem, který psovi dodává jistotu, že jste u něj a jste mu oporou. Pokud cítíte, že je pes nervózní, zvyšte trochu tlak vaší ruky na jeho tělo, ale tak, aby cítil vaši vůdčí osobnost a podporu, ne agresi. To samé i vyzařujte. Můžete na psa mluvit hlubším klidným pomalým hlasem. I hlušší pes totiž ucítí vibrace vašeho hlasu. Sice nebude rozumět slovům, ale ty vibrace jej také uklidní. 😉

Dotýkejte se samozřejmě i mladých a zdravých pejsků!

A to nejen při povzbuzování a nasměrování k chtěnému provedení povelů, ale i ke konejšení nebo i trestání (v tomto případě ale myslím opravdu dotek, NE úder).

Jak si někteří z vás již přečetli v mém ebooku Řeč těla psa + verbální projevy, tak psi při komunikaci hodně používají dotek. Naskakují na druhého psa, uklidňují se konejšivými signály, nebo naopak uplatňují signály dominance. Většina psů mezi sebou rozhodně používá více nonverbálních projevů a doteků než projevů verbálních.

Proto je pro snadnou komunikaci s vaším pejskem důležité se tuto psí komunikaci naučit a těžit z ní. 😉

Krásné babí léto vám i vašim pejskům! 🙂

Lucie Kotýnková - specialistka na zbavování strachů/fobií vašich pejsků, ale i výchovu a výcvik
Mým cílem je pomáhat lidem pochopit chování svého psa a dovést je k tomu, aby spolu správně komunikovali a rozuměli si. Také majitelům pomáhám díky jednoduchým krokům v klidu zbavit jejich psy strachů a fobií, a tím jim dopomáhám ke spokojenějšímu a šťastnějšímu společnému životu! Samozřejmě se zabývám i výchovou a výcvikem psů, a to v jakémkoli věku! Autorka ebooků: Jak poznat, že můj pes trpí strachem/fobií za 1 minutu, Snadno zbavte svého psa strachu z čehokoli pomocí mých 7 kroků, Řeč těla psa + verbální projevy a Jak psa NE/TRESTAT
Komentáře
  • Naučte se, jak poznat, že váš pes trpí strachem/fobií za 1 minutu

    Stáhněte si eBook zdarma a po jeho přečtení rozpoznáte v pár vteřinách jak obvyklé projevy strachu, tak i ty, které byste možná nečekali a tudíž vám pomůže přijít na příčiny nestandardního chování vašeho psa. Čeká vás i překvapení - BONUS NAVÍC! ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky