Zvedání psů/štěňat do náruče


Jistě jste si při procházkách již vícekrát všimli páníčků, kteří chtějí chránit své pejsky před velkými či divočejšími psy tím, že vezmou štěně, nebo dokonce dospělého psa do náruče.

Vypadá to nevinně, ale do budoucna to způsobuje neskutečné potíže.

Vlastně pán štěněti či většinou drobnému pejskovi sděluje, že situace či jiný pes jsou tak nebezpeční, že ho musí vzít do náruče. Takže místo toho, aby psa socializoval a jeho chlupáč si na situaci či jiného pejska zvykl, tím jen podporuje jeho strach, který může přerůst až ve fobii.

Jak to tedy řešit jinak?

Nejlepší je samozřejmě se chovat klidně, přirozeně, malého pejska či štěně nechat na zemi a vyzařovat u nové situace či jiného pejska klid. Když pejsek projevuje známky strachu, tak ho do ničeho nenuťte, nechte vodítko volně a pokud se chce za vás schovávat, dovolte mu to. Takto to řeší i vlčí smečky, že se slabší schová za silnějšího, ale prosím, nezvedejte ho.

Pejska můžete zklidnit tím, že na něj budete mluvit pomalým hlubším hlasem, vibrace hlubšího hlasu psy uklidňuje. Klidně dýchejte a na pejska mluvte a podporujte ho v překonání strachu. Např. „Klid, vše je v pořádku. Nic se neděje.“

Pomoci si můžete i doteky, viz můj předchozí článek Dotek – lepší než slova. Pokud chcete vědět více o psích signálech, které vám pomohou k oboustranné komunikaci s vaším pejskem a které můžete použít k překonávání jeho strachu, podívejte se na můj ebook Řeč těla psa + verbální projevy. 😉

Řítí se na vás cizí pes?

Ani tak neberte svého psa do náruče, situaci to vždy jen zhorší a mohlo by jít o zdraví a život i vám. Proto za každých okolností zachovejte klid, a když budete vyzařovat tzv. klidnou sílu, většinou to cizího psa těsně před vámi zastaví. Důležité je zklidnit si svého psa, i když agresorem je ten cizí, jelikož když na agresi odpovídáme klidem, většinou se agresor zastaví a zklidní také a jde hledat oběť, u které bude mít odpověď. Prostě mu vezmete vítr z plachet a to ho nebude bavit, půjde hledat dál.

Více o tom, jak se v rozličných situacích zachovat, když po vás vystartuje cizí pes, naleznete v mém článku: Vystartoval po nás cizí pes! Jak se zachovat?

Přeji vám klidné a socializované pejsky, které není třeba brát do náruče ani nijak jinak bránit, protože mají zdravé sebevědomí a s vaší podporou lehce zvládají všechny možné situace. 🙂

Krásné jarní dny vám všem přeje,

Lucie

Lucie Kotýnková - specialistka na zbavování strachů/fobií vašich pejsků, ale i výchovu a výcvik
Mým cílem je pomáhat lidem pochopit chování svého psa a dovést je k tomu, aby spolu správně komunikovali a rozuměli si. Také majitelům pomáhám díky jednoduchým krokům v klidu zbavit jejich psy strachů a fobií, a tím jim dopomáhám ke spokojenějšímu a šťastnějšímu společnému životu! Samozřejmě se zabývám i výchovou a výcvikem psů, a to v jakémkoli věku! Autorka ebooků: Jak poznat, že můj pes trpí strachem/fobií za 1 minutu, Snadno zbavte svého psa strachu z čehokoli pomocí mých 7 kroků, Řeč těla psa + verbální projevy a Jak psa NE/TRESTAT
Komentáře
  • Naučte se, jak poznat, že váš pes trpí strachem/fobií za 1 minutu

    Stáhněte si eBook zdarma a po jeho přečtení rozpoznáte v pár vteřinách jak obvyklé projevy strachu, tak i ty, které byste možná nečekali a tudíž vám pomůže přijít na příčiny nestandardního chování vašeho psa. Čeká vás i překvapení - BONUS NAVÍC! ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky