Separační úzkost 2

Již v roce 2016 jsem natočila video o separační úzkosti, ve kterém si můžete poslechnout ty nejdůležitější věci, které ne/dělat, abyste předešli separační úzkosti u vašeho pejska. Jelikož však tyto případy pravidelně s páníčky řeším, rozhodla jsem se toto video ještě doplnit o pár dalších cenných informací.

V nedávné době jsem řešila další dva případy separační úzkosti. Projevy pejsků byly naprosto odlišné, ale příčiny byli stejné – stres z odchodu pána.

První případ byla fenka rhodéského ridgebacka, která doma totálně zdemolovala sedačku. Druhý případ byl pes, trpasličí pudl, který zase nonstop štěkal a vyváděl po odchodu páníčků. Jejich sousedi už vyhrožovali úřady… 🙁

Takže důsledky zcela jiné, ale příčina stejná.

První páníčci dělali z mého hlediska 95 % věcí správně a i tak se stala tato událost.

Druzí páníčci také téměř vše dělali, jak je všude v odborných zdrojích uvedeno, a stejně jejich pes vyváděl.

Co tedy byly ty zásadní chyby, které to celé zhatily?

  1. přílišný kontakt páníčků se psem i v době jejich přítomnosti doma. Jejich pejsek (fenka) se tak na nich stal až přímo závislým a to způsobovalo takové silné projevy separační úzkosti.
  2. Pokud si pejsek o pohlazení říkal, ihned jej dostal. Docházelo i k lehání pejska na pána a to když chtěl pejsek, o pánovi pocity nešlo. Pes dostal vždy, co chtěl. To si také poté vynucoval, když pán odešel z domu. Fenka si svou frustraci vybíjela demolicí sedačky.
  3. Doma měla fenka i pejsek spooooousty hraček.

Jak to napravit?

Ad 1: Vím, že je to TAK TĚŽKÉ! Sama to znám, je těžké nechat ty chlupaté roztomilé kuličky chvilku na pokoji a nemuchlit se s nimi, ale věřte mi, že je to skutečně občas nutné a pro dobro vaše, těch chlupatých kuliček a vašeho okolí. Předejdete tím demolici bytu/domu, či výhružkám od sousedů či v horším případě úřadů, že rušíte noční/denní klid.

Ad 2: Pokud si váš pejsek vynucuje hlazení, či kontakt s vámi, tak na to hned nepřistupte. Opět je to velice těžké, ale za prvé si tím upevníte svou autoritu a za druhé nebude si to pejsek vynucovat i nadále a to jak ve vaší přítomnosti, tak i když nebudete doma – skvělá prevence separační úzkosti! Jak to tedy řešit? Váš pejsek vám dá jasně najevo, že se chce mazlit. Vy tedy chvilku počkáte (do doby, kdy s tím vynucování přestane) a pak mu dáte, oč žádal – pomuchlíte se s ním. 😉 Tím předejdete i spoustě jiným nešvarům viz můj nedávný článek Aby si pes nic nevynucoval, ani neloudil.

Také apeluji na to, abyste své pejsky nechovali. Mazlete se s nimi, hrajte si s nimi, ale nenoste je jako děti, tím opravdu jen posilujete separační úzkost svého pejska. Pejsek má 4 nohy, vy jen 2, tak proč by na nich proboha nemohl stát a chodit? Kdekoli to vidím, tam separačka je…. 🙁 Takže to opravdu myslím s vámi i vaším pejskem dobře, když vám tuto radu dávám. 😉

Ad 3: Vím, že hračky jsou super věc, ale všeho s mírou. Je praxí dokázáno, že když má pejsek (i dítě) spoustu hraček najednou, tak vlastně ani neví, se kterou si má hrát. Je znuděný a tudíž si nehraje s žádnou z nich, ale najde si jinou „zábavu“. A taková zábava, ať již zvuková, či demoliční se většinou nelíbí ani majiteli, ani okolí.

Jak tedy na to? Má váš pejsek nějakou oblíbenou hračku? Tak ať jí má výměnou za to, že vy nejste doma. 😉 Bude na ní tak natěšený, že pomalu ani nepostřehne váš klidný odchod a bude se věnovat hračce, kterou při vaší přítomnosti k dispozici ke svým hrám neměl. Bude s ní dovádět a to mu zabere dlouhou dobu. Pak si také bude muset odpočinout, protože bude ze všeho toho hraní unavený a půjde se tedy prospat a najednou….páník je doma. A ani to nebolelo! 😉

Každý den by měl mít pejsek k dispozici jednu kousací hračku (může to být i polínko) a pak jednu svou oblíbenou. Tu mu po vašem příchodu domu v klidu zase schováte. Má váš pejsek více oblíbených hraček? Střídejte mu je. Buď po dnech či jiných intervalech. Důležité je, aby pejsek neměl k dispozici hodně hraček najednou. V pohodě stačí tak 2 a střídejte je i s ostatními. Třeba si s těmi, se kterými si dříve nehrál, začne hrát víc. Ale pokud váš pejsek separační úzkostí již trpí, raději mu dávejte ve vaší nepřítomnosti tu nejoblíbenější. Pokud jde ve vašem případě jen o prevenci, tak bych střídala i méně oblíbené hračky, popř. takovouto hračku můžete dát jako 3., kterou bude mít váš pejsek k dispozici. Tedy jednu kousací, jednu oblíbenou a jednu neutrální. 😉

Doufám, že jsem vám svým článkem pomohla.

Krásné klidné dny vám i vašim pejskům přeje,

Lucie

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!