7 věcí, jak mít vychovaného psa

Asi každý páníček chce mít doma vychovaného a skvělého psího kamaráda. Nic však není zadarmo. Chcete-li mít vychovaného pejska, musíte mu věnovat svůj čas, svou lásku a být trpěliví, důslední a hlavně jednotní ve výchově. Pokud pejskovi stanovíte jasná pravidla a hranice, za které se prostě nejde, pak váš pejsek bude mít jasno a bude vědět, co se smí a co ne. Vše bude mít jasný řád a bude mu srozumitelné. Bude vám věřit a respektovat tato pravidla, která jsou neměnná.

Co je tedy těch 7 nejdůležitějších věcí, jak mít vychovaného psího kamaráda?

Je jimi láska, důvěra, respekt, trpělivost, důslednost a jednotnost. Na to vše však musí mít majitel také čas, který je pro výchovu jakéhokoli živého tvora nepostradatelný. Jde však o aktivně trávený čas s pejskem a ne jen pasivní žití vedle sebe. Jde o jejich soužití a tím pádem i o prohlubující se vztah, lásku a důvěru obou stran. 😉

Láska

Nemusíte být expertem na etologii zvířat, abyste věděli, že láska je základem každého vztahu. Jde však o lásku nepodmíněnou. Pořídíte si zvíře, protože zvířata milujete. A již od pořízení si takovéhoto úžasného tvora ho milujete a dáváte mu svou nepodmíněnou lásku. Nebo by to tak rozhodně mělo být. Samozřejmě, že je skvělé, když druhá strana vaši lásku opětuje a vrací vám jí a zvířata jsou na toto vážně experti! 😉

O co více lásky jim dáte, o to více vám jí vrátí. Láska je velice důležitá při výchově a výcviku zvířat, protože ne všechna zvířata jsou na pamlsky či hračky. Tak na co je „nalákat“ aby to pro vás udělali a poslechli vás? Tímto jsou proslulí obzvláště tvrdohlaví pejsci a také kočičky. Já svého kocourka naučila některé základní povely a to bez pamlsků a bez hraček, jelikož je to venkovský kocour, který je 90 % času venku a domu se chodí jen ohřát a pomazlit. Umí i otření paciček, na což jsme obzvláště pyšná, protože je to kočkám velice nepříjemné, kvůli jejich hmatovým receptorům, které na nich mají.

Takže láska je opravdu základ výchovy!

Důvěra

Pokud je ve vašem vzájemném vztahu se zvířetem láska, vzniká mezi vámi i důvěra. Zvíře, které vás má rádo, vám začíná věřit. Důležité je tedy tuto důvěru prohlubovat a nezklamat. Pokud se tak náhodou výjimečně při nějaké situaci stane, kdy se nezachováte zrovna nejlépe a vašeho pejska tím překvapíte a zklamete, musíte si jeho důvěru opět získat. Bude to již o něco těžší než na začátku, prostě jako u každé jiné živé bytosti, např. u lidí.

Budujte tedy svůj vztah se zvířetem a prohlubujte vzájemnou důvěru. 😉

Respekt

Respekt je velice důležitý. Pokud vás bude váš zvířecí miláček respektovat, budete ho moci vychovat/vycvičit, protože vás bude uznávat a také pravidla, která budou stanovená, a tím pádem bude pravidla dodržovat. Např. to, že si nic nevezme ze stolu, poslechne váš povel, prostě se bude chovat tak, jak je to dle vás „dobře“ a vyhne se chování, které je dle vás „špatně“. To ho ale musíte postupně naučit, od narození to samozřejmě neví. Pokud vás však bude respektovat jako důležitou a výše postavenou osobu, pak je jedno, jaká pravidla stanovíte, váš pejsek je nepřekročí a pokud ano a vy mu dáte jasně najevo, že takto tedy ne (pevným chladným hlasem, tvrdým pohledem do očí psa, či dominantním signálem), okamžitě si svůj respekt opět upevníte.

A jak si respekt získat? Pokud se s vaším pejskem máte oba vzájemně rádi, vzájemně si důvěřujete a trpělivě, důsledně a jednotně pejskovi ukazujete, co se vám líbí (co je dobře) a co se vám nelíbí (co je špatně) a pejska za to dobré chválíte, odměňujete, mazlíte a za to špatné ho pokáráte pevným hlasem a naopak mu připomenete, co je dobře a za to chválíte, pak si získáte jeho respekt. Bude vědět, že se za všech okolností chováte stejně, vždy si víte rady, ničeho se nebojíte, a když má sám strach, tak ho podpoříte, a tak k vám vzhlíží a respektuje vás.

Čím více vás váš pejsek respektuje, tím poslušnější bude a bude radost s ním žít a trávit čas.

Trpělivost

Trpělivost je ve výchově a výcviku psa velice důležitá! Znáte to jistě sami ze své zkušenosti, že když se chcete něčemu novému naučit, musíte tomu věnovat svůj čas a píli a být trpělivý, protože žádný normální smrtelník se ničemu nenaučí přes noc. I na jazyky či hraní na nástroje a jiné dovednosti, ať již prováděné fyzicky, či psychicky musíte trénovat, abyste se stali mistry, a kolikrát se vám stane, že se vám něco nepodaří? Mnohokrát. A víte proč?

Chyby jsou nástrojem učení! 😉

Proto je v pořádku, když při učení ať již lidé či pejsci dělají chyby. Chybu připomenutím povelu společně s pejskem napravíme a za správné provedení povelu pejska moc a moc pochválíme! Pokud pejsek nechápe, co udělal špatně, ukážeme mu, jak je to dobře. Důležité je, že když je to správně, odměňte pejska i sebe, oslavte spolu další váš společný úspěch!

Dávejte svým pejskům takové povely a úkoly, aby je byl schopen zvládat. Je dokázáno, že když dělá pejsek časté chyby, tak je to proto, že nerozumí povelu, proto mu musíte pomoci spojit povel s tím, co chcete, aby udělal.

Ve své praxi jsem se setkala s dospělými psy, kteří neuměli ani základní povely „sedni“ a „lehni“. Přitom však tyto úkony přirozeně prováděli. Jak tedy docílit toho, abyste takovéhoto pejska naučili, že na povel „sedni“ má provést to, co normálně provádí, ale neví, že vy tomu tak říkáte?

Pokud pejsek právě tento úkon provádí, např. sedí, tak vy mu řeknete veselým hlasem: „To je sedni, šikulka!“ a dáte mu odměnu (pamlsek či oblíbenou hračku) a vymazlíte ho. Takto opakujete při každé příležitosti, kdy pejsek zrovna sedí. Pokud zrovna nesedí, zkoušíte samozřejmě čas od času dávat povel „sedni“. Když pejsek nereaguje, tak se nic neděje, ještě nechápe, co to slovo znamená. Opět mu spojujte jeho přirozený posed s vyslovením „To je sedni“ veselým tónem. Toto provádějte u jakýchkoli úkonů, které pes vychovává, a vy si přejete, aby je konal na povel. A v tomto případě opravdu na věku nezáleží. I dospělého psa můžete naučit novým „kouskům“. 😉

Pokud však trénujete nějaký povel, vždy se snažte končit úspěchem, abyste psa od dalších tréninků neodradili a bavili jej. Takže když vidíte, že pejsek ztrácí zájem o nácviky, tak udělejte poslední snadný povel, pochvalte, odměňte a dejte volno. Ať je pro něj trénink zábava a hra a ne úmorná nuda a dril.

Důslednost

Buďte při výchově a výcviku důslední. Vždy požadujte to samé a neubírejte z původně stanovených požadavků. Např. dáte psovi povel „sedni“ a pes si dosedne na zem. To je správně vykonaný povel sedni. Pokud však jednou chválíte a odměňujete za dosednutí a podruhé za to, že se váš pejsek jen přihrbí, tak se naučí, že pochvala a odměna (pamlsek/hračka/pohlazení) následuje už jen za přihrbení. Pes je inteligentní a stejně jako člověk chce vyvinout minimum námahy za tu největší možnou odměnu. Tudíž když vám bude stačit jen shrbení a ne dosednutí, bude se jen hrbit a už vám dosedávat nebude. Proto buďte ve výchově či výcviku vždy důslední, aby to, co jste pejska naučili, zůstalo trvalé a nepokazili jste si to, co už uměl, zbytečnou nedůsledností.

Samozřejmě, pokud pejska učíte novým povelům a jejich kombinacím, např. přivolání, tak ze začátku chválíte a odměňujete již za to, že pejsek běží směrem k vám a poté zkombinujete i s předsednutím před vás. Takže se ze dvou povelů „ke mně“ + odměna a „sedni“ + odměna stane jen povel „ke mně“ a po příchodu a předsednutí následuje odměna. 😉

Jednotnost

Toto je snad nejčastější chyba při výchově psa, když se v rodině rozchází jednotný přístup. Pro psa je důležité, aby byly stejné povely, trvalo se na stejném splnění těchto povelů, viz dosednutí u bodu „důslednost“ a dodržovali se stejná pravidla a hranice. Jakmile jeden ze členů rodiny toto porušuje, již podkopává autoritu nejen sobě, ale i ostatním členům smečky. Pejsek okamžitě zjistí, že pravidla neplatí a o to víc začne u všech členů rodiny/smečky zkoušet, zda platí či ne a když tedy již neplatí, mohu zajít dál? Tím si chce zvýšit svou pozici ve smečce a začne být „raubířem“, který neposlouchá a je nevychovaný. Není to však vina pejska. Jen následuje své přirozené pudy dostat se ve smečce na nevyšší možné místo. Jakmile se mu vyskytne příležitost, využije jí a nemůžeme mu to mít za zlé. Lidé to v sobě mají také, je to prostě přirozené.

Proto, chcete-li mít vychovaného pejska, buďte v jeho výchově všichni v rodině jednotní!

Čas

Čas je to, co na svého pejska musíte mít!

Nejde však jen o pasivní čas, kdy budete jeden vedle druhého, ale aktivně strávený společný čas. Je pochopitelné, že musíte chodit do práce/školy a jste několik hodin denně z domu. Ale to, zda máte na pejska dostatek času, si musíte rozmyslet již před jeho pořízením! Pak, když už řešíte problémy s tím, že pejsek je ze samoty frustrovaný, je již pozdě.

Proto si pořízení pejska hlavně s ohledem na váš čas, který mu můžete věnovat, musíte vždy dobře rozmyslet. Je to opravdu jedna z nejdůležitějších věcí, které pejsek z vaší strany potřebuje.

Proto buďte připraveni si ráno o min. půlhodinku, ideálně hodinku, přivstat a zajít s pejskem na aktivní procházku. Pak se můžete připravovat do práce a on vám mezi tím bude pomáhat přinášet některé věci, které potřebujete – klíče od auta, od bytu apod. Nebo může jen hledat pamlsky či oblíbenou hračku, ať se psychicky i fyzicky zabaví a unaví, před vaším odchodem a ve vaší nepřítomnosti si může v klidu odpočinout.

Když pak přijdete z práce, je jasné, že budete unaveni, ale váš pejsek na vaší přítomnost čekal celý den a těší se na čas, který s vámi bude trávit a pokud jste v práci seděli, procházka vám jen prospěje. 😉 Vezměte svého chlupáče na procházku a tam můžete nacvičovat nové povely či triky. Doma pak můžete pokračovat. Vy se opět můžete věnovat něčemu svému, ale předtím připravte zábavu i svému miláčkovi. Buď ho opět nechte něco hledat, nebo mu udělejte hlavolam či nějakou hračku (např. petku s neostrými dírkami, kterými budou po hraní si s ní vypadávat dobrůtky).

Záleží jen na vás. Buďte kreativní! A travte čas se svým pejskem, který na to celý den sám doma čekal. 😉  

Nezapomínejme na to, že pes je smečkové zvíře a tak se celý den na svou smečku těší a pak jí chce být na blízku.

A jak je vidět, tak nejen pes je smečkové zvíře! 😀

Takto jsem například psala tento článek. 😀

Testováno na lidech!

A zda všech 7 výše uvedených věcí splňujete, vám nejlépe ukáže sám váš pejsek. Takže pokud vám ve výchově či výcviku něco nefunguje, přečtěte si znovu tyto body a zamyslete se, zda se někde nestala chyba. 😉

Nemůžete na to přijít?

Tak využijte mých služeb! 😉

Přeji vám krásné únorové dny!

Lucie

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!