Vánoční dárek – pejsek

Velmi často přichází nový psí člen do rodiny pod stromeček. Je to dáno i tím, že na podzim jsou nové vrhy, a tak adopce vychází akorát na období Vánoc.

Je krásné přivítat nového člena rodiny právě v tomto období, ale měl by se přijmout jako opravdový plnohodnotný člen rodiny a ne jako dárek jako každý jiný. Pejsek není hračka, pejsek je pejsek – živá bytost, která potřebuje lásku a péči a to nejen první dny či týdny, ale léta.

Ať už je pejsek štěňátkem, nebo jste chtěli sobě, rodině i samotnému opuštěnému pejskovi udělat radost a vzali jste si ho např. z útulku, i tak si bude muset zvykat na nové prostředí i nové členy rodiny. To jde u některých pejsků rychle a u jiných pomaleji. Proto je trpělivost základní důležitou vlastností každého majitele/člena rodiny.

Dalšími důležitými vlastnostmi je vlídnost, láska, důslednost a vytrvalost. Pokud všichni budou dodržovat stejná pravidla, co pejsek smí a nesmí a pokud na nich budou vlídně a trpělivě trvat, pak každý pejsek brzy pochopí, co se má a co ne. A všichni budou spokojení.

Majitelé nového chlupatého přírůstku do rodiny, zvlášť pokud jde o štěňátko, by si však měli uvědomit, že takovému štěňátku se vyvíjí zoubky a štěňátko jim v tom chce maximálně pomoci. Z toho důvodu má období, kdy potřebuje hodně kousat a někdy to odnese i nějaký ten kus nábytku či jiného vybavení. S tím prosím páníčci počítejte, stává se to a je to pro pejsky přirozené. Někdy je prostě hrana pohovky pro zoubky lepší, než kousací kost. Samozřejmě psa korigujte, co smí a co ne, ale pokud jej nepřistihnete při činu samotném, nemá smysl po několika hodinách od činu přijít domu a na psa řvát či jej fyzicky trestat. V případě nálezu jakéhokoli nemilého překvapení – loužičky, hovínka či něčeho zdemolovaného – co jste nezachytili při činu, má smysl jen toto nadělení rychle bez emocí dokonale vyčistit/uklidit, aby na místě výkonu nebyly pachy (co se výkalů týče) a to nejlépe bez přítomnosti/asistence psa. Pokud totiž takovémuto nadělení dáte emoce, tak spíše podnítíte pejska, aby příště udělal zase nějaký výtvor, kterému se budete věnovat a přikládat mu váhu.

Také nezapomínejte na to, že pejsek není dítě, i když je to ze začátku mládě, které potřebuje velkou péči. Pejsek je v některých věcech mnohem rychleji samostatný, ale v jiných na nás, majitelích, bude závislý do konce svého života. Třeba na tom, kdy půjde ven, kdy se setká s dalšími kamarády svého druhu (a nejen s nimi), kdy dostane najíst a napít, protože si nemůže sám odběhnout do lesa a něco si tam ulovit a napít se z potůčku. Na to vše bychom měli myslet již před pořízením si pejska, jelikož je to závazek třeba i na 17 let. A ne jen na pár let, jako je tomu u některých menších savců.

Proto si každý musí pořádně rozmyslet, zda má všechny předpoklady k tomu pejska po takovou dobu řádně živit a vychovávat, aby pejsek fyzicky či psychicky nestrádal. Např. častá absence pána pejska hodně stresuje. Pokud je páníček a ostatní členové rodiny v práci tolik hodin, že domů přijde pozdě večer a pak již má sílu jen padnout do postele a nemá energii se svým pejskem aktivně trávit čas (nemyslím jen procházky, ale věnovat se pejskovi, komunikovat s ním), pak bude pejsek zajisté trpět pocitem samoty a prázdnoty. Bude smutný a nespokojený a pak může vykazovat problémové chování způsobené frustrací – demolice, separační úzkost, vykonávání potřeby doma, jakékoli nestandardní chování.

Všem, co si však uvědomují, že pejsek je pejsek, a ne dítě ani věc, přeji, ať máte z nového či již staršího člena rodiny jen a jen radost.

Přeji vám i vašim pejskům a dalším zvířecím kamarádům a členům rodiny krásné společně strávené chvíle nejen doma v teplíčku, ale i venku v přírodě, na výletech a dovolených. Přeji vám všem krásné a klidné Vánoce! 🙂

Lucie, Dráček, Caesar a Cronos a další příležitostná zvířátka na naší zahrádce

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!