Mýty a pověry o dívání se zvířatům do očí

Jak je to s díváním se zvířatům do očí?

Občas se mi u osobních konzultací stává, že když majitelům řeknu, ať se svým psem mají oční kontakt, tak se až téměř vyděsí a řeknou mi, že to se přece nesmí! Že to četli či někde slyšeli, že zvířatům se do očí zásadně nekouká, protože to může ve zvířeti jen vyvolat agresi.

Musím pak vysvětlovat, jak se věci mají a že u vlastního psa je to naopak super druh komunikace, která při opravdu úzkém vztahu psa a pána může nahradit většinu verbální komunikace, ale i pokynů rukama.

Záleží na pohledu

Ať již jde o divoká zvířata, či zvířata domestikovaná, lze se jim dívat do očí. Záleží ale na tom, jak se jim do těch očí díváte a při jaké příležitosti.

Jelikož bydlím u rozsáhlých lesů a chodím denně na procházky, tak se mi dost často stává, že narazím na stádečko vysoké zvěře. V zimě jí i chodím přikrmovat. Ze začátku zvěř samozřejmě prchala, ještě než jsem se mohla více přiblížit a mít jí skutečně na dohled z očí do očí, ale také se stávalo, že jsem např. cvičila bosa Zhineng Qi Gong a jak jsem byla tichá a klidná, zvěř najednou vylezla ze křoví přímo u mě. Když jsem zůstala v klidu, tak mě zvěř pozorovala a pomalu se ke mně přibližovala. Byli jsme od sebe jen na několik metrů. Byla to srna. Dívala se mi do očí a snažila se v nich vyčíst, kdo jsem, co tu dělám a zda jsem hrozbou. Já však nic takového nevysílala. Vlastně jsem nevysílala skoro žádné myšlenky a proto byla srna tak klidná a dál mě pozorovala a dívala se mi upřeně do očí. V očích nás obou byl klid a zájem. Takto jsme setrvaly ještě nějakou dobu a pak v klidu odkráčela a pásla se u toho.

Podobný zážitek se mi stal několikrát. Stal se mi i se zajícem, který okolo mne klidně prohobkal a u toho sem tam baštil, protože jsem v klidu seděla pod svou oblíbenou borovicí a jelikož jsem byla v klidu, tak si mne ani nevšiml.

Jindy okolo mne proběhl tryskem zajíc a hned za ním liška. Ani jeden z nich mě vůbec nezaregistroval.

Proč?

Protože jsem byla v naprostém klidu a měla jsem čistou hlavu bez myšlenek. Jen jsem pozorovala a vnímala své okolí, ale bez hodnocení a přemýšlení.

Stejné je to s cizími psy

Jestliže se setkáte s cizím psem a on o vás projevuje zájem a nevyzařuje hrozbu a ani vy hrozbu nevyzařujete, můžete se takovému psovi či jinému divokému či domácímu zvířeti klidně dívat do očí.

Když se zvíře cítí nepříjemně, může vždy odběhnout, vyhnout se očnímu kontaktu, nebo z jeho řeči těla poznáte, že je mu to nepříjemné a hned toho necháte, abyste zvíře zbytečně nedráždili či neprovokovali. Zvlášť, pokud mu narušujete jeho území.

Pokud je však pejsek klidný, není důvod se mu nezahledět do očí a neposlat mu skrze ně vřelý pozdrav.

Oči jsou okna do duše

Pokud tedy z vašich očí vyzařuje klid a přátelství, můžete se zvířatům do očí klidně dívat, rádi vám oplatí totéž.

V případě, že narazíte na cizího agresivního psa, raději se mu přímo do očí nedívejte. Odvraťte hlavu a kontrolujte si, kde je. Nevyzařujte však ani strach, ani agresi, ale klid. Samozřejmě, že někdy se dá takovýto pes vhodným pohledem i zpacifikovat na dálku, to ale laikům rozhodně nedoporučuji.

Svému psovi se do očí určitě dívejte

Svého pejska můžete již od štěněte učit, aby se vám díval do očí. Existuje na to jednoduchý cvik, který popisuji ve svém novém ebooku Řeč těla psa, který nyní prodávám za výhodnou adventní cenu! 😉

Tyto nácviky nejdříve učíte pejska vědomě, ale poté už z nich nebudou „povely“, ale samozřejmost. Když si pak pejsek neví v nějaké situaci rady, zadívá se vám do očí, a vy hned můžete reagovat. A můžete mu také odpovědět pouhým pohledem. Pokud je vaše pouto skutečně silné, už nebude slov či gest tak často potřeba.

Také, když bude mít váš pejsek chuť na „rošťárnu“, koukne se vám do očí tím svým pohledem „Můžu?“ a pak je jen na vás, zda mu rošťárnu zakážete, nebo jednou za čas uděláte výjimku a necháte pejska vyřádit. 😉

Záleží jen na vás. Ale podstatné je, že oční kontakt s vlastním pejskem je skutečně velice důležitý a opravdu užitečný při společném soužití.

Pohledem se dá říci opravdu hodně!

Komunikujete se svým pejskem i pohledem? Napište nám do komentářů své zkušenosti. Zajímá nás to. 😉

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!