Nevyhýbejte se problémům. ŘEŠTE JE! 😉

V životě pejska (či jiného zvířecího mazlíčka) a páníčka, či jeho rodiny nastane v průběhu jejich společného soužití více či méně problémů.

Mohou jimi být počáteční strachy štěněte z nových věcí – dopravní prostředky, děti, jiní psi, ale i ty kurióznější, jako jsou dopravní značky, balíky sena apod. 🙂

Nebo pak „zlobení u jídla“, skákání na návštěvu, utíkání z pozemku atd.

To vše je pro páníčka problém. Ale pro pejska vždy ne.

Pes se bojí objektů

Když se pejsek například lekne značky, kterou tu dočasně kvůli opravě dala správa silnic a kudy se společně dostáváte na louku, kde se chce pejsek proběhnout, tak je to problém/překážka pro pána, ale i psa. Pes nechce jít směrem ke značce a je schoulený. Nebo má větší temperament a na značku ze strachu útočí.

Co NEDĚLAT!

Pokud nechcete, aby se váš pejsek značky a podobných objektů začal bát na celý život, rozhodně psa ke značce netahejte násilím a nekřičte na něj.

Jak tedy na to?

Klidným veselým tónem řekněte pejskovi, že to vůbec nic není. Pokud máte stopovačku či delší vodítko, se kterým můžete dojít až ke značce, aniž byste vodítko napínali a psa tím nutili ke značce se násilím přiblížit, tak k ní dojděte, a sahejte na ni, třeba jí i obejměte a u toho klidně mluvte na svého pejska, např.: „Vidíš, je to jen značka, všechno je v pořádku.“

Pokud však máte vodítko kratší, tak lákejte psa na sebe a zároveň svým tělem zacloňte psovi výhled na značku. Pokud se mu stále nechce, jděte před něj jen na krůček a povzbuzujte pejska k tomu, aby k vám přišel. To vše veselým hlasem. Když pejsek přijde, moc a moc chvalte, hlaďte, odměňujte tím, co pejsek miluje a krůček po krůčku takto pejska lákejte na objekt, až se objektu nakonec budete moci dotknout a pejskovi ukázat, že to nic není.

Stejně můžete postupovat s jakýmkoli objektem. 😉

Zlobení u jídla

Zlobení u jídla však není problém pro psa, ale spíše jen pro páníčka.

Uvedu vám příklad z praxe:

Je rodinka, a ta má dvě 8 měsíční štěňátka většího plemene. Dosud byla docela zima, a tak se jedlo uvnitř u stolu, zatímco pejsci papkali venku. Jenže se oteplilo a tak chce rodina jíst venku, to je logické. Do toho ale pejsci již dosáhli velikosti dospělého psa a na oběd už jídlo přestali papkat. Stačí jim ráno a večer. Takže to, čím je rodina zabavila přes poledne, již nefunguje.

Rodina si tedy připraví jídlo ven, začne spokojeně jíst, a co nastane? Seběhnou se okolo nich 2 psi, kteří sice nemají přes poledne hlad, ale tohle voní fakt výborně!

„To bychom mohli ochutnat a na stůl už tlamou hravě dosáhneme. Huráááá!“, pomyslí si pejsci.

Ale majitelé už tak radostní nejsou…. 🙁

Co NEDĚLAT!

A co tedy rodina udělala? Jedna členka nejdříve velice znervózněla a začala na psy křičet a pak vzala talíř a odešla se najíst dovnitř. Tím problém vůbec nevyřešila, jen se mu vyhnula a psům ustoupila, místo toho, aby je naučila, jak se mají chovat. Protože oni to zatím neví. Stalo se to poprvé, že nemají co dělat a najednou jí rodina venku s talíři v úrovni jejich tlam, které jsou díky jejich vzrůstu výš, než před pár měsíci.

Ti psi nevědí, jak se chovat. Zatím jim to ještě nikdo neukázal. No a když jim ještě nikdo neukázal, jak se v takové chvíli zachovat, tak proč ten křik?

Pejsci jsou zmatení.

Jak tedy na to?

Naštěstí je u stolu i osvícená duše, která ví, že je to pro pejsky nové a tak jim řekne, ať si lehnou. Nejdříve si lehne první a je za to moc a moc chválen a hlazen. Tímto druhý, ten tvrdohlavější, chápe, že ležení se vyplatí, lehá si a je také moc a moc chválen a hlazen.

Rodina pokračuje v jídle a jednou za čas pejsky moc a moc chválí, hladí a odměňuje (nejlépe psími pamlsky a ne jídlem ze stolu).

Co když psi vstanou?

Pokud psi vstanou a otravují, opět jim dejte povel lehni. Pokud ale vstanou a odcházejí a neotravují, pokud vám nejde o jejich permanentní ležení, ale o to, abyste se v klidu najedli, tak je můžete nechat jít. Záleží, čeho chcete dosáhnout, zda klidného oběda, či toho, aby pes u oběda ležel pod vaším stolem. To je vždy na majiteli. 😉

Po dojedení doporučuji dát psům nějakou super dobrůtku – nebo větší množství lepších dobrot.

Takto psy naučíte, jak se mají chovat a příště už to bude rychlejší a další den opět rychlejší, až povely nebudou potřeba, protože psi si budou pamatovat, že když jí rodina u stolu, tak oni budou hodní a po skončení jídla dostanou super odměnu, která se jim za jejich úsilí a výdrž vyplatila! 🙂

Skákání na návštěvu

Ohledně tohoto tématu už jsem psala nějaké rady na svůj FB Váš spokojený a šťastný pes, takže jen krátce zrekapituluji a doplním o další informace, které by se vám mohli hodit.

Jak na to

  • S návštěvou se můžete setkat na procházce, kdy už je pejsek vybouřený a návštěva se k vám přidá a psovi může házet míček/klacík a nebo si s ním jinak hrát a odměňovat ho za to a pohladit si ho. Pak návštěva vstoupí k vám domu a psa ani nenapadne na něj skákat. Taky proč? Už si spolu hráli venku.

  • Návštěva přijde po procházce. Z nějakého důvodu vaše návštěva na společnou procházku nemůže. Je ošklivo, nebo má zranění, takže je lepší se sejít rovnou u vás doma. V tom případě je lepší, když pes už ale na procházce byl a tam se vybouřil. Popř. jste s ním blbli ještě poté doma a pak ho před příchodem návštěvy zklidnili. Jakmile návštěva přijde, tak ať je pes klidný a vy ho hlaďte a návštěvníci postupně, pokud pes chce, ho můžou hladit také.

Proč vlastně pes skáče?

Většinou je vzrušený příchodem někoho nového a taky bude k dispozici další pár rukou na muchlení. Když tedy psa před příchodem návštěvy unavíte, pak zklidníte a pak jej budete hladit vy jako páník a to tak, jak to miluje, nebude si to vynucovat od návštěvy skákáním, a tudíž se návštěva nebude bát psa taky pohladit. Na rozdíl od návštěvy, která je vyděšena skoky hafana a spíše se bojí takového divocha vůbec dotknout.

Utíkání z pozemku

Příklad z praxe:

Pes utíká z pozemku kdykoli je zavřen z celého pozemku jen na menší výběh u kotce. Pokud je na celém pozemku, neutíká, i když je vnější plot stejně vysoký.

Proč?

  • Pes se na menším výběhu u kotce nudí, a když není zabaven činností danou páníčkem, tak si jí najde sám.

  • Pes je plný energie – když jsme zkusili psa zavřít do menšího výběhu u kotce po procházce, kde se vyběhal, tak si v menším výběhu buď lehl, nebo šel dokonce spát přímo do kotce či boudy v kotci.

Jak na to, aby pes neutíkal, a to dobrovolně?

  • Psovi ztížíme možnost úniku z pozemku, a to proto, aby ho to nelákalo. Když dobrovolně držíte dietu, tak také oceníte, když před vás vaše drahá polovička nebo maminka nedávají váš oblíbený dortík či pokrm, že? 😉

  • Psa před zavřením do menšího výběhu unavíme natolik, aby si tam spokojeně odpočíval a útěk ho ani nenapadl.

  • Psa v malém výběhu něčím zaměstnáme – hledáním pamlsků, hračky, kousáním uzlu/klacíku, hlavolamem, hrou (kterou může hrát i sám).

Raději vymyslete pejskovi aktivitu vy, pokud ho většinou napadají samé pro vás nechtěné věci, jako útěky, demolice apod. 😉

Když budeme přemýšlet, přijdeme na to!

A co napsat na závěr? Kdykoli nastane nějaký problém či překážka v životě páníčka a pejska, jde jen o to zapojit šedé buňky mozkové a přijít na řešení, které tam vždy někde je, jen ho najít. 😉

A když vám to nejde, mluvte o tom se svou rodinou, přáteli, kolegy, jakmile člověk o něčem mluví, tak nejen, že ostatní mu mohou poradit s řešením, ale samotného ho napadnou nové věci.

A pokud na to přeci jen nemůžete sami přijít, jsem tu pro vás já a Mé služby ZDE>>

Krásné dny přeje,

Lucie Kotýnková

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!