Škola hrou

Už Jan Amos Komenský tvrdil, že škola hrou je mnohem lepší než jen sedět v lavicích a memorovat. Nejen, že to platí pro lidi, ale v mnohem větší míře to platí právě pro zvířata, psy nevyjímaje.

Proto se snažte, aby učení se novým věcem (i povelům) psa bavilo. Vím, že některé povely je těžké zakomponovat do hry, proto si pomáháme i pamlsky a muchleníčkem, ale některé hry mohou být zároveň i výcvikové.

Prostě se pokuste prolnout výcvik a výchovu se zábavou tak, aby to bavilo vás i vašeho pejska. A uvidíte, že výsledky budou mnohem lepší, stálejší a rychlejší, než když se váš pes bude učit stylem „Povel“, „Povel“, „Povel“….. Stejně to takto dlouho nevydrží. Jeho pozornost bude klesat, až nebude chtít povely provádět vůbec.

Tipy na školu hrou

Hra na schovku = procvičení povelu „Ke mně“.

Vy se schováte někde za rohem a zavoláte na psa povel „Ke mně“ On vás bude hledat a zároveň mu tím zabavíte i hlavinku, což je výborné například před odchodem do práce či na delší dobu z domu.

Video ještě micro štěňátek

Hra ve které ruce je pamlsek = procvičení povelů „Sedni“ a zvednutí packy.

Pes si musí sednout a vy mu ukážete, že máte pamlsek, pak dáte ruce za sebe a pamlsek dáte do jedné ruky. Ukážete mu pak dvě pěsti, od sebe na šířku ramen, a pes vám musí buď čumákem, nebo u nás i packou ukázat, kde pamlsek je, když tam je, pejsek ho dostane, když ne, řeknu „Není“ a ukážu, že byl v druhé ruce, opět dám ruce za záda a pokračuji dále.

Fotbal = procvičení povelů „Sedni“, „Volno“, popř. „Míček“.

Psi se rádi honí za různými věcmi. Chcete se do hry s ním zapojit také, ale přitom se moc neunavit? Nebo jen tak akorát? Pokud jste jen jedna osoba, doporučuji si najít nějaký vršek, proti kterému budete kopat. Gravitace pak zařídí, že míč se bude kutálet směrem k vám a pes bude lítat od vás ke kopci. Pokud jste dva lidští hráči, je to lepší, kopete si spolu a pes/psi lítají za míčem od jednoho k druhému. No ale co je úplný ideál? Když je vás více, třeba 5, to je pak fotbálek a psa ulítáte. No a kde je povel sedni? Když míč nikdo ihned neodkopne a pes je u něj, tak kopat stejně nemůžete, abyste ho nezranili. Vezmete tedy míč, dáte psovi povel „Sedni“ a když vykopnete „Volno“ nebo „Míček“, záleží na vás.

„Hra“ skákání do kufru auta = procvičení povelů „Hop/Skoč“, „Lehni“, popř. „Zůstaň“ a ještě psa nenápadně naučíte, že kufr auta je super místo a není se tam čeho bát. 😉

Pokud nemáte staršího psa, který skok umí a štěňátkům nebo neznalým psům ukáže, jak se to dělá, můžete říct povel „Hop/Skoč“, hodit do auta pamlsky a pokud toto nezabere a nedonutí je do auta skočit, tak jim ukažte, jak to má vypadat a skočte tam sami. Tak jsem to musela udělat v případě Caesara a Crona já, jelikož se za pamlsky sice drápali předními packami, ale skok to tedy nebyl. Povel „Hop“ neznali, a tak jsem jim ho názorně ukázala. Když v kufru auta byli, dala jsem povel „Lehni“ a dala jim uzly na kousání, aby se zabavili a nekousali z nudy či nervozity deku, která má být na ležení a ne na kousání. Nyní již skáčou do kufru auta sami i bez povelu, když je otevřený a Caesar ležení v něm přímo miluje a vůbec z něho nechce ven. 😀

Hledání pamlsků v kotci = procvičování povelů „Sedni“, „Hledej“ a pobytu v kotci.

Psi i já jsme vně kotců. Začnu jim dovnitř na různá místa včetně vnitřku boudiček, také za boudičku do rohu, prostě všude možně rozhazovat pamlsky. Pak jim dám povel „Sedni“ a když poslechnou, otevřu dveře do kotců a dám povel „Hledej“. No a oni začínají hledat. Mezi tím jim zavřu dveře do kotců a odcházím. Oni hledají, pak si myslí, že vše našli, a tak leží a když se začnou nudit, tak tam mají samozřejmě uzly na kousání, také tam od nás mají i polínka a samozřejmě během her občas najdou další pamlsek a to je pak vyburcuje k dalšímu důkladnějšímu hledání zapomenutých pamlsků. Jsou tedy zabavení a tím pádem se nenudí, což může vyvolávat rvačky, vytí, štěkání, kňučení apod. Je to tedy i prevence takovéhoto chování v kotcích a také je učíte, že kotec je super místo na hry a pamlsky a zábavu. 😉 Samozřejmě je nutným vybavením kotce miska s vodou a také tam začněte psy co nejdříve krmit, ať vědí, že je to jejich domov. Při spojení všech těchto příjemných věcí s pobytem v kotci pak pes kotec bere úplně jinak, než když je tam jen zavírán a cítí se osamělý.

Pak můžete využít i některé hry na procvičení hlavinky psa

Například pamlsky v pet lahvi s dírkami, ať již volně na zemi, nebo zavěšenou na provázcích ve vzduchu a pes láhev čumákem otáčí a pamlsky padají ven otevřeným uzávěrem. Nebo můžete dát do misky pamlsek a přikrýt ho trychtýřem, který musí pes packou či čumákem obratně převrátit, jinak se k pamlsku nedostane + spousta dalších her na zabavení vašeho chlupáče. Videa některých z nich naleznete na mém FB „Váš spokojený a šťastný pes“

A co je u všech „škol hrou“ nejdůležitější?

Povzbuzování vašeho čtyřnohého miláčka a vaše veselá mysl. Kombinace tohoto s některou z her bude mít velmi pozitivní dopad nejen na učení se vašeho pejska novým věcem a povelům, ale i na váš vzájemný vztah a důvěru.

Užijte si školu hrou s vaším muchlíčkem.

Lucie Kotýnková

POKUD MÁTE NĚJAKÉ SUPER TIPY NA „ŠKOLU HROU“ I VY, NAPIŠTĚ JE DO KOMENTÁŘŮ! 😉

Všichni čtenáři je jistě ocení! 🙂

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!