Co při výchově psa neopomenout?

Poslední dobou se stále častěji setkávám s jedním nešvarem. Páníčci mají problémy s tím, že jejich pes jim „nedovolí“ se k němu přiblížit či se ho dotknout. Pokud se tomu psi jen vyhýbají, to ještě není tak strašné, i když by to tak být nemělo. Pokud však na svého pána vrčí či vyjíždějí po něm, nedej bože ho i kousnou….tak to je opomenutí manipulace se psem již od útlého věku.

Dá se to samozřejmě napravit i ve věku vyšším, ale nejlepší je samozřejmě prevence.

Prevence

Nejlepší je tedy začít již od prvního dne, kdy si pejska pořídíte domů. Když je to ještě štěně, je to o to snazší. Trávíte s ním čas i na jeho pelíšku. Ale ne pořád. Pejska zvykejte na to, že vy můžete v jeho pelíšku být, ale je tam také sám, aby nedocházelo k separační úzkosti.

Také psa zvykáte, že když mu dáte jídlo, můžete ho u jídla i pohladit, či se pohybovat v jeho blízkosti. Opět však psa nerušíte po celou dobu krmení.

Také psa pravidelně vystavujte tomu, že mu prohlížíte uši, packy, zvednete ocas, necháte lehnout na bok a lehce a v klidu s ním manipulujete. Zdá se vám to zbytečné? Vůbec to není zbytečné. Nikdy nevíte, kdy se váš pejsek zraní nebo na něco šlápne a vy ho budete muset ošetřovat. Proto je tato učená manipulace se psem velice důležitá, aby věděl, že je to normální, že se ho dotýkáte na různých částech těla a on je přitom v klidu.

Když by se pejskovi pak náhodou něco stalo, tak ho to sice bude bolet, ale dovolí vám na to jemně sáhnout a vykonat potřebné ošetření.

Také zvedání psa se hodí, zvlášť u veterináře, kdy psa musíte vysadit na ošetřovací stůl. Samozřejmě také záleží na velikosti pána a jeho psa, ale my vlčáčky, kteří mají již skoro 20 kg, normálně zvedáme a učíme je, že jsou při tom naprosto v klidu a nechají se zvednout, být chvíli zvednutí a zase se nechají položit na zem.

Dále nacvičujeme prohlížení zubů a tlamy. Prohlížíme zuby jen nadzvednutím pysků po straně tlamy, ale tlamu také opatrně a pomalu otevíráme. Může se vám to hodit, když váš pejsek venku na procházce ukořistí něco, co nechcete, aby žral, a momentálně vám nereaguje na povel „Pust“.

Učení psa již ve starším věku

Pokud máte psa z útulku nebo od předchozích majitelů ve vyšším věku a není to štěně, tak postupujte opatrněji a pomaleji. Vše je individuální. Každý pes má jinou povahu a také velmi záleží na vztahu pána a pejska.

Pokud vidíte, že váš pejsek vám již naprosto důvěřuje a máte přátelský a láskyplný vztah, tak začněte postupně nacvičovat manipulaci s ním. Nejlépe, když je vyřáděný a unavený. Začněte pomalu od hlazení přes prohlížení si pacek. Jde o pár vteřinové manipulace, které budete postupem času prodlužovat a zapojovat další části těla. A nakonec i zvedání psa a otevírání tlamy.

Chvalte a odměňujte

Nedá mi to a raději opakuji, že po veškerém učení psa novým věcem pejska chvalte a odměňujte, abyste ho motivovali vás poslouchat a nechat vás zasahovat do jeho soukromí. U manipulace se psem, obzvláště pokud to není štěně, to platí dvojnásob. Vždy však dodržujte důležitou věc!

Respektovat a být respektován

Manipulace se psem je pro váš společný život velice důležitá, zvláště na veterině, při stříhání, vyčesávání či venčení nebo po zranění se vám bude opravdu hodit. Všeho ale s mírou. Váš pes je samostatná inteligentní a citlivá bytost a ne hračka na hraní. Já dodržuji pravidlo vztahu „Respektovat a být respektován“. Je to vlastně i název knihy o výchově dětí, ale i mezilidských vztazích. Já tento princip však uplatňuji i při výchově a výcviku psů.

I když se psem potřebujete občas manipulovat, zároveň má právo na své soukromí a my zase máme právo na naše soukromí – pes je na místečku a my jsme například se svou drahou polovičkou či návštěvou chvilku o samotě. Nebo v klidu obědváme a pes nás při tom neruší.

Pejsek je mrzoutek a vrčí

Každý pes je originál a má určitou povahu. To vidím na našich vlčátkách. Caesar je na pelíšku a můžeme s ním manipulovat a on si u toho klidně spí, max. otevře oči a po chvilce je zase zavře.

Cronos je pravý opak. Ze začátku na nás při přiblížení se k pelíšku začal brumlat. Jak toto řešit?

Jakmile Cronos začal brumlat (vrčení to vyloženě nebylo), tak jsem mu dala povel „Ne“ a dala 1-2 vteřinky klidu. Pak jsem ho začala hladit po těle, a když byl v klidu, tak jsem ho pochválila a nechala oddych cca 5 vteřin. Tedy delší čas odpočinku za to, že byl hodný a nebrblal. Když zavrčel, tak zase povel „Ne“ a jen 1-2 vteřiny klidu. Takto pokračujete a pes chápe, že když vám dovolí být s ním na pelíšku a dotýkat se ho – jemně a v klidu – tak mu dáte více klidu, který si přeje. Když bude brblat, tak ho budete „otravovat“ delší dobu. Když byl Cron hodný a na těle se nechal v klidu pohladit, pokračovala jsem k hlavě a čumáčku a dávala mu pusinky a pak ho nechala na pelíšku v klidu třeba půl hodiny a poté jsem ho šla čas od času zase pohladit. Opět – byl v klidu – měl ode mne pokoj. Nebyl – tak jsem u něj byla a dotýkala se ho, dokud se do klidu nedostal.

Teď je už v klídečku a můžu se ho dotýkat na pelíšku nejen já, ale i všichni ostatní.

Opět je to o načasování a selském rozumu. Jde o takové vyjednávání a dávání najevo, co po psovi chceme, ale zase ho nechceme provokovat a dráždit. Já vždy pozoruji řeč těla psa a dávám na svou intuici a zkušenosti.

Pokud byste potřebovali s nácviky poradit či osobně pomoci, jsem tu pro vás! 😉

Výčet mých služeb naleznete ZDE >>

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!