Pokud chcete svého psa něčemu novému naučit (ať již je to štěně, či starší pes) je důležité, aby byl před začátkem učení zbaven přebytečné energie a tím pádem vám věnoval více pozornosti.
Také ho musíte správně motivovat! 😉
Na začátku používejte pamlsky a chválit, chválit, chválit. Postupem času už bude psovi stačit občasné pochválení/pohlazení.
Co je nejdůležitější?
Trpělivost, klid, načasování chvály a víra v to, že vy to svého pejska naučíte!
Pokud tedy svého pejska chcete naučit, aby chodil na vodítku tak, že za ním nevlajete jako blázen… před nácvikem ho unavte a to nejen fyzicky (běháním), ale i psychicky (povely, schováváním hraček, schováváním sebe, agility). Všechny hry, ale provádějte tak, aby se pejsek unavil a aby byla hra vám i jemu příjemná. Někdy se stává, že pokud pes již trpí nějakou úzkostí, strachem, tak při schovávání páníčka se ze hry stane úzkostné hledání a stres pro psa. Tak na to prosím pozor.
Pokud je pes unavenější = klidnější, můžete začít s nacvičováním chůze na vodítku.
Zde záleží samozřejmě i na tom, jakého máte doma psa – velikost i temperament.
Pokud máte malého psa, tak vám na nácviky stačí obyčejné vodítko a nemusíte se bát, že v začátcích budete za svým psem „vlát“. Pokud však máte větší a temperamentnější plemeno a jen na vodítku to ze začátku nezvládáte, doporučuji ohlávku Halti. Jakmile se ale váš pes uklidní a nebude na „Haltině“ tahat, přejděte na obyčejné vodítko a pokračujte s nácviky pouze na vodítku.
Takže máte klidného psa na vodítku, popř. Haltině, a chcete ho naučit jít tak, aby netahal.
Kde nejlépe začít?
Nejlepší je začít s nácviky doma, kde pes nemá tolik podnětů – takže třeba i na chodbičce, v obýváku…. Jděte se psem, a když je vodítko povolené (není napnuté), chvalte psa (šikulka, pašák, hodný – co používáte) a odměňujte ho pamlskem. Těch bude na začátku potřeba hodně, jelikož chválit a odměňovat budete každou chvilku – pokud pes natahá.
Jakmile pes začne tahat, tak se zastavte a počkejte, až se pes přiblíží zpátky k vám a tím pádem se vodítko povolí, pak pochvalte a pokračujte v chůzi. Pokaždé, když pes zatáhne, zastavte se, ať vidí, že když bude tahat, vám se to nelíbí a tím pádem v procházce nepokračujete.
Pokud toto nezabírá a pes stále táhne kupředu, zatáhněte za vodítko jednorázově (o něco silněji než tahá pes) směrem k sobě a pak hned povolte. POZOR: Pes musí mít v případě „škubnutí“ široký, ideálně kožený obojek, jinak byste ho mohli zranit. Jakmile jde pes opět na povoleném vodítku, okamžitě chvalte (pašák+dobrůtku), ať pochopí, co vás těší a za co má odměnu. Když pes tahá, můžete si samozřejmě pomáhat povelem pomalu.
Jsem pro motivační výcvik a na psy to vždy výborně zabírá! Takže netrestejte, motivujte!
Stále to nezabírá?
Pokud se pes i u vás doma stále zajímá o jiné podněty než o vás a nelze tyto podněty na začátku nácviků omezit, tak dělejte to, že měníte směry chůze, a to poměrně často. Pes pochopí, že si vás musí trochu hlídat a bude se věnovat tomu, kam jdete a tahat ani nestačí. Také můžete procházet cikcak mezi překážkami (židle/gauč/stůl/batoh – fantazii se meze nekladou). Uvidíte, že vás váš pes bude následovat!
Pokaždé, když je vodítko prověšené, chvalte a odměňujte. Uvidíte, jak to vašeho pejska bude bavit. I starší psi pookřejí a užijí si to, věřte mi, dnes jsem si s jedním takovým „hrála“! 🙂
Už jsme to zvládli, co dál?
No a když to váš pejsek zvládne doma, můžete jít ven (na zahradu, či jiné klidnější místo s málo podněty) a zkoušejte to samé tam. Pes je šikovný a zvládá to? Tak jděte někam, kde je o podnět víc (člověk, auto, jiný pes….). Ale vždy je lepší postupovat krůček po krůčku, takže to s podněty ze začátku nemusíte přehánět. A postupně přidávejte a přidávejte a nakonec bude prověšené vodítko i při míjení psů/lidí/doplňte si sami.
Pokud si váš pejsek potřebuje něco očuchat, tak mu to samozřejmě umožněte. Musí si přece přečíst vzkazy od předchozích „pisatelů“. 😉
Po nácviku, který může trvat na začátku pár minut a pak z něj uděláte standardní vycházky, nechte psa zase za odměnu na volno/dlouhém vodítku.
Záleží samozřejmě na vašich časových možnostech, ale doporučuji vždy před počátečním nacvičováním, psa unavit a po nácviku zase dát volno/možnost vyběhat.
A pak můžete zavést standard jedné procházky denně na běhání a ostatních s vodítkem. Záleží jen na vás a jak to vám i pejskovi nejvíce vyhovuje!
Důležité na závěr
Mnoho problémů s chováním psa pramení z tahání na vodítku. Jelikož pes tahá vás, vy jeho, je cítit napětí a pak dochází k frustraci psa a možná i vás.
Každá procházka by měla být příjemná jak pro psa, tak pro pána/psovoda.
Pán nechce mít vytahanou ruku a pes si chce zase přečíst vzkazy od ostatních pejsků a zanechat vlastní zprávy.
Tak na to pamatujte a budete spokojení oba dva!
A nezapomeňte – chválit a odměňovat, když jde pes jak má. Tím ho velmi namotivujete a užijete si nácvik oba!
A jak jste psa odnaučili tahání na vodítku vy? Pochlubte se nám s vašimi tipy! 😉