Desenzibilizace

Je to proces, který se používá pro odbourání úzkostí, strachů a fobií z jakýchkoli příčin.

Desenzibilizace

Chcete psa zbavit strachu. Jde to ale u všech psů? ANO! Nezáleží na pohlaví, věku, intenzitě strachu psa, ani době, po kterou měl v minulosti již strach. Akorát to bude možná trvat déle a možná taky ne. ?

Jak toho dosáhnout?

Chce to čas, trpělivost a hodně opakování. Jedním z nejlepších způsobů, jak uklidnit ustrašeného či fobického psa je prostřednictvím procesu desenzibilizace.

Jedná se o metodu, kdy chceme dovést psa/jiné zvíře či osobu k tomu, aby byla tato bytost méně citlivá na to, na co je teď přecitlivělá. Je to postupný proces vystavování méně intenzivní verzi příčiny strachu, a to takovým způsobem, aby strach nebyl spuštěn. Nebo by měl být pes maximálně na hranici strachu.

Začneme tím, že zvířeti ukážeme, nebo ho vystavíme slabší, méně hrozivé verzi věci, ze které má strach, nebo kterou nesnáší. Uděláme to tak, že pokud jde o předmět, začneme s menším, pomalejším a vystavujeme psa příčině strachu po kratší dobu. Předmět je ve větší vzdálenosti, méně hlučný a spíše stojí na místě, než že by byl v pohybu.

Jakmile si na toto jemné vystavení příčině strachu pes zvykne, postupně tu příčinu posilujeme zpět k její standardní síle. Např. zvyšujeme hlasitost, přibližujeme vzdálenost, nehybné se začne postupně pohybovat rychleji a rychleji. Ale vše hezky krůček po krůčku.

Postupně dosáhneme toho, že pes bude s příčinou strachu normálně v kontaktu a bude v naprostém klidu.

Ale nejlepší je dotáhnout to do takového stavu, kdy váš pes je nejen v klidu, ale dokonce má příjemné pocity k původní příčině strachu. Toho dosáhneme tím, že spojujeme příčinu strachu s něčím příjemným. Zvíře se tak naučí, že pokud bude vystaveno příčině strachu, bude následovat i něco příjemného.

Shrnutí

Takže pomalu postupně vystavovat psa příčině strachu od nejslabší verze. Když je pes v klidu, pochválit, odměnit (to vyvolá příjemný pocit) a postupně zesilovat verzi příčiny strachu a stále psa, který čelí příčině strachu a je v klidu, odměňovat, chválit – spojovat mu tento okamžik s příjemnými pocity.

Konkrétní kroky postupu

$

Napište si popis věci nebo události, které se vaše zvíře bojí. Zahrňte do toho všechny hlavní důležité vlastnosti/rysy, jako je způsob pohybu, zvuky, vzhled, vůně, jak je to vzdáleno, jak dlouho to trvá. Prostě všechny znaky/vlastnosti, které vyvolávají ve vašem zvířeti strach nebo agresi. Například hlučné rychlé auto.

$

Nyní se na tyto vlastnosti/rysy podívejte a určete, kdy nejméně a nejvíce vyvolávají strach ve vašem psovi. Příklad vlastností příčiny: vzdálenost, hluk. Při delší vzdálenosti je pes jen napjatý. Při bližší již skáče, štěká, útočí. Odhadněte projevy jeho strachu pomocí jeho chování a řeči jeho těla.

$

A teď udělejte seznam těchto vlastností od nejméně po nejvíce vyvolávajících strach, příklad:

$

Auto je daleko a jeho zvuk je tlumený

$

Auto je ve vzdálenosti 100 metrů, již je slyšitelnější jeho zvuk

$

Auto je ve vzdálenosti 50 metrů, zvuk je hlasitější

$

Auto je ve vzdálenosti 25 metrů – blízko, je slyšet plná hlasitost motoru

$

Auto projíždí přímo kolem psa

$

Začněte s verzí strachu, která v psovi nejméně vyvolává strach. Např. váš pes se bojí bouřky? Pouštějte mu ji slaboulince přes přehrávač. Bojí se aut? Tak mu nejdříve ukažte stojící tiché auto. Bojí se mužů? Ukažte mu muže z vetší vzdálenosti a muž se nehýbe a nemluví.

$

Používejte odměny (ale jen když je pes v klidu), které má váš chlupáč nejraději. Ty co výborně voní i chutnají. Nejlépe to, co váš pejsek běžně nedostává, aby byl co nejvíce motivován. A tyto dobrůtky mu pak dávejte jen při nácvicích zbavování strachu.

$

Další krok blíže příčině strachu udělejte vždy až poté, co váš pes v klidu zvládl předchozí úroveň (vzdálenost, hlasitost zvuku apod.). To zabírá většinou dny, maximálně týdny.

$

Jakmile váš pes projeví strach, vzdalte se od příčiny strachu, či ztlumte zvuk a nechte psa zklidnit na 2-3 hodinky. Pak začněte na úrovni (vzdálenosti, hlasitosti), která mu nevadí, a pomaleji postupujte ke zdárnému cíli.

$

Ideálně byste se měli vyhnout tomu, aby váš pes musel podstupovat naplno příčinu strachu ještě předtím, než se k tomu postupně dostanete. Jinak se může stát, že se ocitnete zase na začátku….

$

Nacvičovat doporučuji v nepravidelné hodiny a také na různých místech, abyste strach odbourali za všech okolností.

$

Když jste strach svého psa překonali, i tak můžete 1-2x do měsíce udělat nácvik, z důvodu prevence. Aby byl váš miláček s příčinou strachu sem tam v kontaktu.

VY TO DOKÁŽETE a svému pejskovi pomůžete! ?

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!