Mýty a pověry o dívání se zvířatům do očí

Jak je to s díváním se zvířatům do očí?

Občas se mi u osobních konzultací stává, že když majitelům řeknu, ať se svým psem mají oční kontakt, tak se až téměř vyděsí a řeknou mi, že to se přece nesmí! Že to četli či někde slyšeli, že zvířatům se do očí zásadně nekouká, protože to může ve zvířeti jen vyvolat agresi.

Musím pak vysvětlovat, jak se věci mají a že u vlastního psa je to naopak super druh komunikace, která při opravdu úzkém vztahu psa a pána může nahradit většinu verbální komunikace, ale i pokynů rukama.

Záleží na pohledu

Ať již jde o divoká zvířata, či zvířata domestikovaná, lze se jim dívat do očí. Záleží ale na tom, jak se jim do těch očí díváte a při jaké příležitosti.

Jelikož bydlím u rozsáhlých lesů a chodím denně na procházky, tak se mi dost často stává, že narazím na stádečko vysoké zvěře. V zimě jí i chodím přikrmovat. Ze začátku zvěř samozřejmě prchala, ještě než jsem se mohla více přiblížit a mít jí skutečně na dohled z očí do očí, ale také se stávalo, že jsem např. cvičila bosa Zhineng Qi Gong a jak jsem byla tichá a klidná, zvěř najednou vylezla ze křoví přímo u mě. Když jsem zůstala v klidu, tak mě zvěř pozorovala a pomalu se ke mně přibližovala. Byli jsme od sebe jen na několik metrů. Byla to srna. Dívala se mi do očí a snažila se v nich vyčíst, kdo jsem, co tu dělám a zda jsem hrozbou. Já však nic takového nevysílala. Vlastně jsem nevysílala skoro žádné myšlenky a proto byla srna tak klidná a dál mě pozorovala a dívala se mi upřeně do očí. V očích nás obou byl klid a zájem. Takto jsme setrvaly ještě nějakou dobu a pak v klidu odkráčela a pásla se u toho.

Podobný zážitek se mi stal několikrát. Stal se mi i se zajícem, který okolo mne klidně prohobkal a u toho sem tam baštil, protože jsem v klidu seděla pod svou oblíbenou borovicí a jelikož jsem byla v klidu, tak si mne ani nevšiml.

Jindy okolo mne proběhl tryskem zajíc a hned za ním liška. Ani jeden z nich mě vůbec nezaregistroval.

Proč?

Protože jsem byla v naprostém klidu a měla jsem čistou hlavu bez myšlenek. Jen jsem pozorovala a vnímala své okolí, ale bez hodnocení a přemýšlení.

Stejné je to s cizími psy

Jestliže se setkáte s cizím psem a on o vás projevuje zájem a nevyzařuje hrozbu a ani vy hrozbu nevyzařujete, můžete se takovému psovi či jinému divokému či domácímu zvířeti klidně dívat do očí.

Když se zvíře cítí nepříjemně, může vždy odběhnout, vyhnout se očnímu kontaktu, nebo z jeho řeči těla poznáte, že je mu to nepříjemné a hned toho necháte, abyste zvíře zbytečně nedráždili či neprovokovali. Zvlášť, pokud mu narušujete jeho území.

Pokud je však pejsek klidný, není důvod se mu nezahledět do očí a neposlat mu skrze ně vřelý pozdrav.

Oči jsou okna do duše

Pokud tedy z vašich očí vyzařuje klid a přátelství, můžete se zvířatům do očí klidně dívat, rádi vám oplatí totéž.

V případě, že narazíte na cizího agresivního psa, raději se mu přímo do očí nedívejte. Odvraťte hlavu a kontrolujte si, kde je. Nevyzařujte však ani strach, ani agresi, ale klid. Samozřejmě, že někdy se dá takovýto pes vhodným pohledem i zpacifikovat na dálku, to ale laikům rozhodně nedoporučuji.

Svému psovi se do očí určitě dívejte

Svého pejska můžete již od štěněte učit, aby se vám díval do očí. Existuje na to jednoduchý cvik, který popisuji ve svém novém ebooku Řeč těla psa, který nyní prodávám za výhodnou adventní cenu! 😉

Tyto nácviky nejdříve učíte pejska vědomě, ale poté už z nich nebudou „povely“, ale samozřejmost. Když si pak pejsek neví v nějaké situaci rady, zadívá se vám do očí, a vy hned můžete reagovat. A můžete mu také odpovědět pouhým pohledem. Pokud je vaše pouto skutečně silné, už nebude slov či gest tak často potřeba.

Také, když bude mít váš pejsek chuť na „rošťárnu“, koukne se vám do očí tím svým pohledem „Můžu?“ a pak je jen na vás, zda mu rošťárnu zakážete, nebo jednou za čas uděláte výjimku a necháte pejska vyřádit. 😉

Záleží jen na vás. Ale podstatné je, že oční kontakt s vlastním pejskem je skutečně velice důležitý a opravdu užitečný při společném soužití.

Pohledem se dá říci opravdu hodně!

Komunikujete se svým pejskem i pohledem? Napište nám do komentářů své zkušenosti. Zajímá nás to. 😉

Lucie Kotýnková - specialistka na zbavování strachů/fobií vašich pejsků, ale i výchovu a výcvik
Mým cílem je pomáhat lidem pochopit chování svého psa a dovést je k tomu, aby spolu správně komunikovali a rozuměli si. Také majitelům pomáhám díky jednoduchým krokům v klidu zbavit jejich psy strachů a fobií, a tím jim dopomáhám ke spokojenějšímu a šťastnějšímu společnému životu! Samozřejmě se zabývám i výchovou a výcvikem psů, a to v jakémkoli věku! Autorka ebooků: Jak poznat, že můj pes trpí strachem/fobií za 1 minutu, Snadno zbavte svého psa strachu z čehokoli pomocí mých 7 kroků, Řeč těla psa + verbální projevy a Jak psa NE/TRESTAT
Komentáře
  • Naučte se, jak poznat, že váš pes trpí strachem/fobií za 1 minutu

    Stáhněte si eBook zdarma a po jeho přečtení rozpoznáte v pár vteřinách jak obvyklé projevy strachu, tak i ty, které byste možná nečekali a tudíž vám pomůže přijít na příčiny nestandardního chování vašeho psa. Čeká vás i překvapení - BONUS NAVÍC! ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky