Co dělat, když se vám ztratí pes?

Je čas prázdnin, tzn. výletů a dovolených. Ty jsou většinou plné skvělých zážitků s rodinou, přáteli i našimi čtyřnohými miláčky. Někdy se však stane, že se pejsek zaběhne/ztratí.

Co v takovém případě dělat?

Začněte situaci co nejdříve aktivně řešit!

 1. Vyrobte a rozmístěte cedule v místě, kde se váš pejsek zaběhl/ztratil. Cedule ať jsou ideálně vytištěné na barevném podkladu, který bije do očí. Také písmo by mělo být čitelné z větší vzdálenosti, ať již pro chodce, tak i pro řidiče či jejich spolucestující. Na ceduli by měl být titulek „Ztratil se pes“ a jeho aktuální fotografie, proto nezapomínejte min. každý rok svého miláčka fotit tak, aby byl na fotce vidět, ideálně celé tělo. Samozřejmostí je kontakt na vás, ideálně mobilní telefonní číslo (v případě ztráty psa v zahraničí je lepší si pořídit místní mobilní číslo, aby lidé nemuseli volat na zahraniční – mohlo by je to od zavolání odradit). Také nezapomeňte v textu zmínit slovo „odměna“, která je pro některé magnetem, aby si ceduli přečetli a v případně zahlídnutí vašeho psa vás kontaktovali. Nemusíte samozřejmě sdělovat výši/formu odměny. Probuďte ve čtenářích emoce např. „náš pejsek mi/našim dětem chybí“. I to může dopomoci k tomu, aby bylo okolí více obezřetné a vedlo v patrnosti, že někde v okolí se toulá váš ztracený pes.

V textu však vynechejte nějaký detail, který může vědět jen skutečný nálezce psa (skvrna, jizva, barva/vzhled obojku apod.). Tím se vyhnete případným zbytečným výjezdům někam, kde je nalezen zcela jiný pes.

 1. Cedule vytiskněte cca 50x a vylepte po okolí místa ztráty vašeho pejska a to tak, aby na cedule dobře viděli jak chodci, tak i řidiči/spolujezdci. Také je můžete zavěsit na kliky u dveří domů, poblíž nichž jste pejska ztratili, na nejbližší veterině, v parku, kam pejskaři chodí venčit psy, v potravinách, v krmivech/obchodě s chovatelskými potřebami, psí školce/škole, na poště apod.
 2. Pokud má váš pes čip, tak samozřejmě kontaktujte registr a dejte jim veškeré informace, které jsou potřeba.
 3. Dejte inzerát do místních novin/na tematické internetové stránky/v tematických FB skupinách
 4. Hledejte v útulcích v okolí min. 75 km, ideálně osobně a nezapomeňte, že ne všichni psy jsou v přístupných kotcích, ale nově přijatí psi bývají v karanténách a to až 1 měsíc, pokud nejsou zranění. V případě zranění mohou být v prostorách, kam návštěvníci nesmějí i déle, proto komunikujte s personálem/vedoucím útulku. Informujte se i na uhynulá zvířata. Sice by to byla velice smutná zpráva, pokud by se to týkalo vašeho psího miláčka, ale alespoň byste věděli, že další pátrání je zbytečné…..
 5. Nevzdávejte to! I když vám to může přijít nepravděpodobné, někteří pejsci jsou nalezeni i po týdnech až měsících pátrání, proto to nevzdávejte a buďte aktivní ve svém pátrání delší dobu. Za nalezení vašeho miláčka to přece stojí, ne? 😉
 6. Můžete vyhledat pomoc profesionála. V dnešní době existují lidé, kteří se nacházením zaběhnutých zvířat živí. Máte tedy možnost jejich služeb využít.

Prevence ztráty psa

Mějte psa vychovaného/vycvičeného.

Nenechávejte ho na volno na neznámých místech, pokud nemáte jistotu, že nepřiběhne na zavolání či se drží ve vaší blízkosti.

Nepouštějte psa na volno na místech, kde by se mohl něčeho leknout a zaběhnout se.

Pokud chcete svému pejskovi dopřát radost z volného pohybu, ale nemáte 100 % jistotu, že se váš pejsek někam nezaběhne, používejte obojek s GPS lokátorem REXpet, který zaznamenává polohu vašeho zaběhnutého psa a vy ji můžete přes chytrý telefon (tablet či počítač) sledovat na webu.

Lucie Kotýnková - specialistka na zbavování strachů/fobií vašich pejsků, ale i výchovu a výcvik
Mým cílem je pomáhat lidem pochopit chování svého psa a dovést je k tomu, aby spolu správně komunikovali a rozuměli si. Také majitelům pomáhám díky jednoduchým krokům v klidu zbavit jejich psy strachů a fobií, a tím jim dopomáhám ke spokojenějšímu a šťastnějšímu společnému životu! Samozřejmě se zabývám i výchovou a výcvikem psů, a to v jakémkoli věku! Autorka ebooků: Jak poznat, že můj pes trpí strachem/fobií za 1 minutu, Snadno zbavte svého psa strachu z čehokoli pomocí mých 7 kroků, Řeč těla psa + verbální projevy a Jak psa NE/TRESTAT
Komentáře
 • Naučte se, jak poznat, že váš pes trpí strachem/fobií za 1 minutu

  Stáhněte si eBook zdarma a po jeho přečtení rozpoznáte v pár vteřinách jak obvyklé projevy strachu, tak i ty, které byste možná nečekali a tudíž vám pomůže přijít na příčiny nestandardního chování vašeho psa. Čeká vás i překvapení - BONUS NAVÍC! ;-)

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky