Kouzelné slovíčko „Pust!“ může i zachránit život

Někomu se tento povel může jevit jako základ, někdo na tomto povelu nebazíruje. Já ho učím štěňata již od útlého věku. Fakt se to vyplatí. Mají neskutečně ostré zoubky a chtějí objevovat svět převážně jimi, stejně jako je tomu u dětí (také vše zkoumají pusinkou). 😉

Takže když pejska naučíte povel pust, nejen, že ušetříte spoustu penízků za věci, které pes pustí a nerozcupuje, ale také mu můžete zachránit život. A to jak v útlém věku, tak v dospělosti. Může se totiž stát, že pes najde něco, co by mu mohlo ublížit ať již tím, že po rozkousnutí by se mohl poranit, nebo i tím, že věc, kterou bych chtěl sníst, mu může způsobit vážné zažívací problémy.

Proto již odmalička učím pejsky povel „Pust!“

A jak na to?

Učit můžete samozřejmě jak na věcech, které pejsek skutečně kousat nemá a „ukořistil je“, tak i na hračkách, které pejsek kousat může. U těch učím „Drž!“ a odměním za držení v tlamičce a pak dám povel „Pust!“ a zase odměna a okamžité vrácení hračky zpět pejskovi.

Je dobré psa učit na hračku či něco, co demolovat může a poté, co poslechne povel „Pust“ mu tuto věc obratem vrátit, ať si s ní hraje. Pokud byste totiž povel „Pust“ učili jen na věcech, které pejsek kousat nesmí, a vždy mu tuto věc zabavili, nemotivovali byste ho, aby vám věci dával.

Vlastně vše, co pejska učíte, by nemělo být stereotypní. Pejsci jsou opravdu chytří a jakmile je učíte něco stereotypně, tak ztrácejí pozornost. Je lepší být trochu zajímavější a více nepředvídatelný než stereotypní, co se výcviku týče. Takže buďte kreativní! 😉

Příklady z praxe:

  1. Pejska učíme na uzlu (jiné hračce) ke kousání Drž a Pust. Když řekneme povel drž a pejsek uzel drží v tlamě, chválíme, hladíme, odměňujeme. Když řekneme pust a on pustí opět odměňujeme. Při učení psa těmto povelům, si můžeme pomáhat gesty, která pejskovi pomůžou pochopit, co po něm chceme. U povelu drž jednou rukou nabízím předmět a druhou ruku z otevřené dlaně svírám do pěsti při vyslovování povelu Drž a to tak, aby pejsek dlaň viděl.

Naopak u povelu pust dlaň z pěsti otevřu a nastavím pod psí tlamičku. V případě potřeby ze začátku opakujte vícekrát, než pejsek pochopí, co po něm chcete. A hlavně – chvalte a odměňujte! 😉

  1. Pes kouše do něčeho, co nemá, takže dáme povel Ne, jako že toto dělat nemá a Pust a po provedení povelu chválíme, hladíme, odměňujeme a navíc mu dáme to, co kousat smí – hračku ke kousání.

  2. Pes ukořistil něco, co kousat může, ale ukradl to a to se nedělá. A hlavně jak on ví, že toto kousat může a jinou ukradenou věc ne? Jak postupovat?

Milá vlčátka Ceasar a Cron ukořistili noviny na zátop z místa, kam se dostali velkým úsilím, jelikož normálně by se tam vzrůstem již nemohli dostat. Takže jsem přišla k nim, chytla noviny u jejich čumáků a řekla pevným hlasem Pust. 1x to nestačilo, ale přimělo je to k tomu, že nepokračovali v cupování, ale také ještě noviny nepustili. Takže po cca 3-4 vteřinách říkám znovu povel Pust pevným hlasem. Obě štěňata pouští, tedy chvilinku za sebou. Oba dva pochválím, podrbu, odměním pamlskem a noviny jim za chvilku vrátím s povelem Vezmi, a oni vědí, že mohou cupovat. A jejich páník je pak nadšen připraveným papírem na zátop. Všichni jsou spokojení! 🙂

Důležitá je motivace, ale hřešit se někdy musí!

Výše uvedenými způsoby štěňata nebo i starší pejsky naučíte, že pokud to není jejich hračka, kousat se nemá, pokud jim tu věc ke kousání vy sami nedáte. Když už něco ukradnou a vy jim to někdy vezmete a jindy jim jí sice vezmete, ale vrátíte a necháte na hraní, více je to motivuje vám předměty jejich zájmu a většinou ukradené předměty vydat na povel. Kdybyste jim totiž pokaždé předměty zabavili, i když jde jen např. o noviny a nenechali je s tím také někdy pohrát, nebyli by motivovaní vás poslouchat.

Věděli by, že jim ten adrenalin z krádeže stojí za to, když vy jim stejně nikdy nic nedovolíte. I psi se totiž potřebují bavit a mít adrenalin i z tak trochu zakázaných věcí. Takže se zamyslete i sami nad sebou…. „To jsem vždy vzorná/ý a nikdy neudělám nějakou maličko zakázanou věc, protože se chci prostě jednou za čas trochu pobavit?“ Nedáte si např. sklenku piva či vína, čokoládku, brambůrky…..to také není úplně zdravé a správné pro vaše tělo, ale jak si to užíváme, coooo? No a pejsci to mají podobné, i když někdy na jiné věci. Tak se snažme je pochopit a dělat jim v tom životě s pravidly i radosti! 😉

Přeji vám i pejskům krásné chvíle strávené i tou trochou hřešení! 🙂

Koho by zajímali další veselé příhody, ale i výchova a výcvik štěňat vlčáčků Caesara a Crona, tak jukněte na odkaz ZDE>>

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!