Na co si v létě u pejsků dávat pozor?

autor: | Čvc 18, 2016 | Psi a léto | 0 komentářů

Léto je obdobím, kdy má většina páníčků a dalších členů rodiny a známých více času na svého pejska a aktivity, které s ním může provádět.

Je také čas dovolených, kdy si pejska buď bereme s sebou, nebo ho dáváme hlídat k příbuzným a kamarádům. Ti mohou být také „pejskaři“, ale také nemusí. To co většina páníčků považuje za samozřejmé, nemusí někoho napadnout, a už vůbec ne ty, kteří psa běžně v péči nemají.

Proto jsem se rozhodla udělat seznam těch nejdůležitějších věcí, které by se v létě a teplém počasí měly dodržovat. 😉

1. Při velkých vedrech dejte pozor na přehřátí vašeho psa.

Pes by nikdy neměl zůstávat v autě sám (např. na parkovišti), a to ani s otevřeným okénkem. Většinou to stejně ve vysokých teplotách auto nijak neochladí. Pes by měl mít vždy možnost být venku ve stínu. Také dejte pozor na to, aby zbytečně neměl náhubek. S ním se mu většinou hůře zrychleně dýchá a tím se nemůže tak dobře ochlazovat, jak je tomu bez náhubku. Nejlepší je trávit společně čas někde u vody – resp. ve vodě.

swimming dog

2. Pozor na dehydrataci

Ať má váš pes vždy neomezený přístup k čisté chladné vodě. Jsou psi, kteří než by pili teplejší či špinavější vodu, raději se nenapijí. Proto pejskovi vyměňujte vodu raději častěji, zvlášť v teplém počasí. Pokud jsou vedra, je i lepší psy krmit masem a ne sušenými krmivy, aby se jim i tím zvyšoval příjem tekutin. K vyššímu příjmu tekutin je můžete motivovat i podáváním chladných masových vývarů – kuřecí, hovězí… 😉

drinking dog

3. Pozor na rozpálené chodníky, silnice či dlažby

Když slunce silně svítí, rozpálí povrchy chodníků, silnic, ale i dlažby okolo vašich domů. Zkuste si sami po takto rozpáleném povrchu chodit bosi. Já chodím bosa od jara do podzimu co nejvíce, někdy i v teplejší zimě a věřte mi, že rozpálený povrch chodníků a silnic v létě je někdy téměř nesnesitelný a většinou hned přebíhám na nejbližší trávu. 🙂 Proto se v horkých dnech snažte takovýmto povrchům při procházkách co nejvíce vyhýbat. Buď po nich choďte po ránu a večer, kdy jsou chladnější, nebo je přejděte/přeběhněte co nejrychleji. Trávu však vaši pejsci určitě ocení více. 😉

4. Pozor při grilování a táborácích

Pejsek by měl být v dostatečné vzdálenosti od ohňů a grilů. Nejen, že má srst, ale někteří pejsci si myslí, že když do ohně přihodíte klacek, je to aport a když částečně hořící klacek ukradnou a pobíhají s ním a vy ho honíte, považují to za hru. U grilování dejte také pozor, ať už na podpalovače, nebo na horké části grilu. Také na marinády plné oleje a třeba i pálivého koření se občas vrhne nejeden pejsek. Takže raději, ať je pes v dostatečné vzdálenosti a nemůže docházet k nehodám.

5. Klíšťata

Asi nemusím zmiňovat, jak důležité je pejska pravidelně prohlížet (já to dělám hlazením 🙂 ), abyste zjistili, zda nemá klíšťata. A pokud je naleznete, co nejdříve je vyndat. Mně se nejlépe osvědčuje elektrikářská krokosvorka.

krokosvorka

6. Pozor na chlorovanou vodu

Pokud se váš pejsek bude koupat v chlorované vodě, dejte pozor na to, ať ji nepije. Nejlepší prevencí je, aby měl dostatek čerstvé vody před samotným koupáním. Po koupání v chlorované vodě psa raději osprchujte čistou nechlorovanou vodou, abyste zbytky chloru na jeho pokožce vymyli a nedocházelo tak k jejímu podráždění.

7. Psa mějte na dohled

A to zvláště, pokud se pes nachází v neznámém prostředí a tím pádem neví, jak se dostat domů. Znáte to, pejska zaujmou nějaké pachy, jde vzrušeně dál a dál, čmuchá si a najednou je ztracen. Pak končí radostný výlet pátrací akcí.

8. Máte naháče? Tak ho raději namažte

Psi, kteří nemají srst (naháči) se mohou na prudkém slunci spálit, proto je buď mějte v takových případech ve stínu, nebo je natřete krémem na opalování pro děti či psy.

Vy znáte svého psa nejlépe

Samozřejmě jsem vás tímto článkem nechtěla vyděsit nebo odradit od vašich letních radovánek. Pokud víte, že váš pes si vás hlídá a poslouchá, nechte ho vyběhat v přírodě, není nic lepšího! 😉 A pokud máte s táboráky, grilovačkami či dalšími vašimi akcemi jen dobré zkušenosti a váš pes je u nich klidný a v pohodě, užijte si samozřejmě čas společně.

Není nad to trávit veškeré chvíle společně, zvlášť ty šťastné – výlety, prázdniny, volný čas! 🙂

Zapomněla jsem na něco? Pokud máte další rady a tipy pro ostatní, budu ráda, když je napíšete do komentářů níže či na můj mail: lucie@luciekotynkova.cz a já je na svém blogu/FB s radostí zveřejním! 🙂

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 199,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!

Zadejte své jméno a e-mail a získejte eBook ZDARMA!

Stažením mého ebooku v hodnotě 99,- Kč zcela ZDARMA Vás budu brát jako svého milého zákazníka a protože vidím, že Vás toto téma zajímá, i v budoucnu Vám budu zasílat hodnotné e-maily s podobnou tématikou.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Ing. Lucie Kotýnková) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších zajímavých e-mailů.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko "Odhlásit" na konci každého zaslaného e-mailu.

You have Successfully Subscribed!